Ako zarobiť na kryptomenách
Ako zarobiť na kryptomenách. shutterstock.com/VAKS-Stock Agency/Travis Wolfe

Byť v zisku počas posledného roka na kryptomenovom trhu je prakticky nemožné. Dôležité ale nie je to, v akom sme profite, ale ako máme nastavený investičný systém. Známa poučka obchodníka nám hovorí, že keď je trh dole, tak nakupuj a keď hore, predávaj. Prinášame vám niekoľko rád, ktoré vám pomôžu zvýšiť úspešnosť na burze.

Všetko začína naším rozpočtom

Základom investovania a obchodovania je mať vyrovnaný rozpočet a dovoliť si investovať takú čiastku, s ktorou na niekoľko rokov nebudeme rátať. Peniaze na burze by sme mali mať dlhodobo uložené a nešpekulovať s nimi, či ich predčasne vyberieme späť na účet. Preto je lepšie, ak nie sme aktuálne v najlepšej finančnej situácii, radšej investovať menej. Nie je nič nepríjemnejšie ako predávať v strate.

Dokým kryptomeny nepredáte, tak nerealizujete zisk, respektíve stratu. Ak by ste aj náhodou nakúpili kryptomeny na vrchole a cena poklesne, tak môžete si nákup spriemerovať na nižších cenách. Inak povedané, netreba pokles brať negatívne, ale naopak pozitívne, ako možnosť nakúpiť za lacno.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Cenové pohyby nie sú dôležité

Investovať by sa malo na niekoľko rokov. Odporúča sa využiť pravidlo piatich rokov, ktoré vychádza z teórie cyklov na trhoch. Či už na Bitcoine, alebo iných aktívach ako akcie, zatiaľ nikdy v minulosti kríza netrvala viac ako 5 rokov. Ak by sme aj akurát nakúpili na vrchole celého cyklu a počkali aspoň 5 rokov, je minimálna šanca, že skončíme v strate.

Odporúča sa preto investovať dlhodobo. Čím dlhší investičný horizont, o to viac sa nám na základe zloženého úročenia vedia zhodnotiť naše peniaze.

Posledný rok pre kryptomeny síce nebol pozitívny, ale v minulosti sme rovnaké pohyby zažili už niekoľkokrát. Dokonca Bitcoin spadol až o 85 %. Z technologického hľadiska sa na kryptomenovom trhu nič nezmenilo. Treba počítať ešte pred prvotným nákupom, že rovnaké pohyby, aké sme zažili minulý rok, sú pre Bitcoin a ostatné kryptomeny bežné.

Nauč sa pravidelne investovať

Na investovanie je najlepšie použiť metódu DCA. Aby bola metóda DCA správne nastavená, v prvom rade všetko vychádza z nášho rozpočtu.

Nesnaž sa špekulovať na trhoch

Špekulácia na futures trhoch alebo s málo známymi altcoinami sa môže vypomstiť. S možnosťou vyššieho zisku rapídne rastie aj riziko, na ktoré väčšina začiatočníkov nemyslí a snaží sa vygenerovať čo najväčší zisk.

Nákup málo známych altcoinov síce môže predstavovať potenciál väčšieho zisku ako v prípade Bitcoinu. Riziko je ale extrémne vysoké, pretože iba 10 % všetkých kryptomien má šancu na dlhodobejší úspech. Je preto na zváženie, či radšej neinvestovať iba do známych kryptomien ako Bitcoin, Ethereum alebo Binance coin s malým rizikom a dlhodobým potenciálnym ziskom. Alebo nakupovať altcoiny vo fáze startupu, ktoré majú vyšší potenciál nárastu, ale málu pravdepodobnosť, že sa tak skutočne stane.

U futures trhov je problémom vysoká páka, ktorá nás núti obchodovať s veľkou čiastkou účtu a buď zarobíme viac, alebo straty môžu nárast do vysokých čísel. Pre začiatočníkov, ktorí nemajú veľké skúsenosti a nemajú pripravený dlhodobo ziskový obchodný systém, je tento typ obchodovania rýchla cesta ku koncu celého účtu.

Prečítaj si aj: Z 10 na 10 000 eur – návod, ako úspešne zarábať na kryptomenách