TOP udalosti, ktoré v roku 2023 výrazne ovplyvnia kryptomeny

Novinky Kryptomeny v roku 2023
Kryptomeny v roku 2023. Zdroj: Shutterstock.com/Miha Creative/Coyz0
BITmarkets BITmarkets

Kryptomenová komunita považuje rok 2023 za zlomový. Čaká nás totiž viacero dôležitých udalostí, ktoré sa môžu výraznou mierou podpísať na budúcnosti tohto odvetvia. Prioritou číslo 1 je podľa komunity otázka regulácie kryptomien. Okrem iného sa budú investori spoliehať na vývoj dvoch najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, ktorými sú BitcoinEthereum. Kryptomeny tak majú pred sebou rok plný dôležitých momentov. Dočkáme sa príjemných prekvapení, alebo ďalšieho zlyhania?

Kryptomeny a regulačná otázka

Smerovanie kryptomien v tomto roku s určitosťou ovplyvní dlho očakávaná udalosť, ktorou je regulácia. Predchádzajúci rok totiž jasne ukázal, aký je tento sektor zraniteľný a ako výrazne dokáže ublížiť nič netušiacim investorom.

Regulačné úrady po celom svete tak musia konať. Na tento fakt čoraz viac upozorňujú už aj poprední vládni predstavitelia. Regulácia kryptomien sa pred nedávnom riešila aj na zasadnutí G20 v Indii. Centrálna indická banka Reserve Bank of India vyjadrila v určitom ohľade znepokojujúce, no zároveň pozitívne vyhlásenie.

Zasadnutie krajín G20

Zasadnutie krajín G20. Zdroj: Shutterstock.com/Matias Lynch

Máme v pláne vypracovať rámec pre globálnu reguláciu kryptomien vrátane možností zákazu nekrytých aktív, stablecoinov a DeFi projektov,” uvádza sa v oficiálnom vyhlásení banky.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Cieľom je najmä ochrana investorov a taktiež kontrola nad koreláciou kryptomien s tradičnými trhmi, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť finančný kolaps. Bez ohľadu na všetky spomenuté faktory, regulácia kryptomien vzbudzuje veľké očakávania. Stále však nie je jasné, či to bude pre kryptomeny pozitívom, alebo ich to naopak, dostane do ešte väčších problémov.

Viac o nedávnom zasadnutí G20 môžete prečítať v našom článku: Regulácia kryptomien sa stáva prioritou číslo 1: rok 2023 bude kľúčový.

Bitcoin a Ethereum spoločne napredujú

Po udalostiach z predošlého roka sa dá očakávať, že sa budú investori viac orientovať na dva najsilnejšie a najstabilnejšie kryptomenové projekty, ktorými sú BitcoinEthereum. Práve tieto dve siete čakajú v tomto roku udalosti, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť nielen cenový vývoj, ale aj pokrok v oblasti blockchainovej technológie.

V prípade Bitcoinu nás o vyše roka čaká udalosť známa pod označením halving. Ide o historicky najdôležitejšiu udalosť v bitcoinovej sieti, ktorá dokáže výrazne zamávať cenovým vývojom BTC.

Halving BTC

Halving BTC. Zdroj: Shutterstock.com/OSORIOartist

Bitcoinová sieť funguje vďaka ťažiarom, ktorí za každý vyťažený blok obdržia určitý počet BTC, čo predstavuje ich odmenu. Každé štyri roky sa táto odmena znižuje o polovicu. Keďže je ponuka bitcoinov obmedzená na 21 miliónov mincí, rýchlosť ťažby sa v podstate neustále znižuje počas halvingového cyklu.

Viac si o halvingom cykle Bitcoinu môžete prečítať v našom článku: Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Zásadné momenty v roku 2023 prežije aj Ethereum. Táto kryptomenová sieť vstúpila v roku 2022 do novej éry s konsenzuálnym modelom Proof of stake. Komunita tentokrát očakáva ďalšiu významnú udalosť, ktorá môže tento prepracovaný blockchain posunúť o ďalší pomyselný level vyššie.

https://twitter.com/AdamBreakers/status/1613755081895059457?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1613755081895059457%7Ctwgr%5E9e6fdf07e4fff79bbe6770e72953660dbbc6491b%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fkryptomagazin.sk%2Fethereum-caka-v-tomto-roku-dalsia-historicka-udalost-co-mozeme-ocakavat%2F

Ide o šanghajský hard fork, ktorý má priniesť zásadné zlepšenie škálovateľnosti a taktiež je považovaný ako prípravný krok pred spustením protokolu EIP 4844. Fanúšikovia Etherea majú veľké očakávania a dokonca sa začína vo veľkom diskutovať o tom, že Ethereum z hľadiska trhovej kapitalizácie predbehne Bitcoin a stane sa tak jednotkou medzi kryptomenami.

O nadchádzajúcom hard forku sme vás informovali aj v našom článku: Ethereum čaká v tomto roku ďalšia historická udalosť: čo môžeme od kryptomeny očakávať?

Záver

Z pohľadu spomenutých udalostí sa rok 2023 môže považovať za kľúčový, a to najmä po udalostiach z minulého roka, ktoré podlomili dôveru investorov a naštartovali boj svetových úradov proti kryptomenám.

S určitosťou môžeme povedať, že kryptomeny budú aj naďalej považované za rizikové aktíva. V neposlednom rade je nutné dodať, že ich vývoj bude ovplyvnený aj na základe korelácie s tradičnými finančnými trhmi, ktoré naďalej bojujú s možnou recesiou.

Ak sa chystáte investovať do kryptomien, buďte obozretní a zohľadnite všetky možné faktory, ktoré môžu nastať.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: