Cardano nemá dostotočne veľkú TVL v porovnaní s konkurenciou
Cardano. Zdroj: Shutterstock, Dennis Diatel

Štart ekosystému Cardano v sektore DeFi môžeme považovať za úspešný. Sieť však v porovnaní s konkurenciou stále nemá dostatočne veľkú celkovú zablokovanú hodnotu TVL. Čo si myslí samotný šéf Hoskinson?

Cardano a sektor DeFi

Zakladateľ a súčasný šéf ekosystému Cardano sa vyjadril, ako by mohli výrazne zvýšiť celkovú zablokovanú hodnotu v protokoloch DeFi.

Cardano nie je aktuálne lídrom v priestore DeFi, ale pokiaľ ide o siete s najväčším percentom stakovanej ponuky, táto sieť figuruje na vrchole tohto zoznamu. S viac ako 72 % celkovej ponuky, ktorá sa stakuje, Cardano disponuje miliónmi dolárov v sieti. Prečo sa však táto hodnota nezapočítava do oficiálnych hodnôt TVL?

Hlavným rozdielom je, že staking tokenov ADA nevyžaduje, aby mal používateľ svoje aktíva uzamknuté na dlhšie obdobie. Takže v podstate získavate za staking odmeny a svoje mince si môžete kedykoľvek presunúť.

S týmto stavom nesúhlasí ani Charles Hoskinson. Podľa neho by bolo TVL ekosystému úplne inde, keby sa započítavala aj celková stakovaných mincí. Ak by to tak bolo, sieť by mala TVL na úrovni 19 miliárd USD.

Mohlo by ťa zaujímať: CEO MicroStrategy Michael Saylor: „Bitcoin je najmenej rizikové aktívum do dôchodkového portfólia“

S takýmto stavom by bola sieť Cardano treťou najväčšou platformou z hľadiska TVL. Lídrom rebríčka je aktuálne Binance Smart Chain, ktorá disponuje TVL s hodnotou 12,03 miliardy USD. V prípade Cardana je to niečo cez 200 miliónov USD.

Bez ohľadu na tento znepokojivý stav, počet užívateľov v sieti neustále narastá. V prvom štvrťroku 2022 pribudlo až 3,2 milióna nových peňaženiek.

Čítaj ďalej: Kontroverzný Joe Rogan vidí Bitcoin ako plnohodnotnú menu: „Svet nečakal, že sa to stane.“