Ceny nehnuteľností na Slovensku čaká šok

Ekonomika Ceny nehnuteľností na Slovensku čaká šok
Ceny nehnuteľností na Slovensku čaká šok. Zdroj: shutterstock.com/BASHIR LUKYAMUZI/Nasibli Sabir
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počas poslednej dekády nemali banky na Slovensku núdzu o klientov. Mnohí mali záujem o hypotéky. Nízke úrokové sadzby spôsobili to, že Slováci sa veľmi ochotne zadlžovali, aby získali vlastnú strechu nad hlavou. V súčasnosti je už situácia iná. Prísna menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) pribrzdila apetít Slovákov po hypotékach. To sa automaticky prejaví na trhu a cenách nehnuteľností.

Záujem o nehnuteľností klesá

Ako upozornil Trend, v roku 2009 bol na Slovensku objem poskytnutých úverov na bývanie na úrovni 8,53 miliardy eur. Pričom v roku 2023 si Slováci na bývanie požičiavajú až 38,55 miliardy eur. Dôvodom nárastu záujmu o hypotéky počas posledných rokov boli nízke úrokové sadzby okolo jedného percenta. Vďaka nim si Slováci od bánk brali stále viac hypoték.

Síce objem poskytnutých úverov naďalej stúpa, no už len veľmi miernym tempom. Nakoľko aktuálne úrokové sadzby sa pohybujú okolo piatich percent.

Národná banka Slovenska vo svojom septembrovom komentári taktiež informuje o tom, že záujem Slovákov o úvery výrazne klesá. Objem hypoték, ktoré v súčasnosti poskytujú banky je o tretinu nižší ako pred tromi rokmi.

Zároveň už aj trh s nehnuteľnosťami zaznamenal pokles. Ceny bytov a domov na Slovensku od svojho minuloročného vrcholu poklesli o 10 %. Pri súčasných úrokových sadzbách dopyt po bývaní klesá.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slováci už nedokážu na bývanie získať toľko, koľko potrebujú

Zvýšenie úrokových sadzieb má za následok obmedzený prístup k peniazom. Suma, ktorú Slováci dokázali zo svojej výplaty splácať ešte pred rokom, v súčasnosti už nepokryje splátku rovnakej istiny. Inak povedané, za rovnakú cenu nám banky v súčasnosti požičajú menej.

Banky v Európe a rovnako aj na Slovensku sa musia v rizikových časoch zamerať na bonitu klientov. Veľmi ľahko sa môže čoskoro stať, že prístup k úverom na bývanie bude mať omnoho menšie množstvo domácností ako doteraz.

Ceny nehnuteľnosti nepretržite stúpajú, pre ich obmedzenú ponuku. Vo väčšine lokalít je ponuka domov, či bytov až nedostatočná. Kupujúci tak musia o nehnuteľnosť medzi sebou súperiť, vyhráva najvyššia cena.

Avšak v situácií, keď sa o kúpu nehnuteľnosti nebude mať kto pobiť, jej cena bude klesať a s vysokou pravdepodobnosťou dosť výrazne.

Vysoké úrokové sadzby a prísnejšie kritéria na hodnotenie finančnej bonity záujemcov o hypotéky spôsobia to, že dopyt po nehnuteľnostiach poklesne.

Európska centrálna banka opakovane zdôraznila, že vysoké úrokové sadzby tu budeme mať „tak dlho, ako to bude potrebné”. Cieľ na úrovni dvojpercentnej inflácie môže eurozóna dosiahnuť až o niekoľko rokov. A tak ponuka drahých hypoték bude aj naďalej znižovať dopyt po nehnuteľnostiach. Rovnako tak budú klesať aj ceny domov a bytov na Slovensku.

Prečítajte si aj: Ceny nehnuteľností klesajú viac než sa očakávalo

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.