Slováci si budú musieť priplatiť, inak skončia bez vody. Vodárne majú vážne problémy

  • Zástupcovia miest a obcí varujú pred vodárenskou krízou.
  • V sektore chýbajú peniaze a tak budú musieť Slováci platiť za vodu viac.
Novinky Dodávky vody sú ohrozené
Dodávky vody sú ohrozené. Zdroj: shutterstock.com/New Africa/Irina Shatilova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenský vodárenský priemysel sa topí v problémoch. Dlhodobé podfinancovanie sektora spôsobilo vodárňam obrovské straty. Mestá a obce upozorňujú, že ak nenastane zásadná zmena, nebudú schopné Slovákom zabezpečovať dodávky pitnej vody. Problém tkvie v tom, že domácnosti platia za vodu príliš nízke ceny, na tému upozornila RTVS.

Mestá a obce bijú na poplach

Za zabezpečenie dodávok pitnej vody obyvateľom sú zodpovedné mestá a obce. Samosprávy sú preto čiastkovými vlastníkmi vodárni a majú povinnosť zabezpečiť prístup k pitnej vode pre všetkých obyvateľov Slovenska.

Práve mestá a obce varujú, že ak nedôjde k zdražovaniu vodného a stočného, tak niektoré časti Slovenska môžu zostať bez vody.

 

Združenie miest a obcí (ZMOS) upozorňuje, že stav vo vodárenskom sektore je kritický. Podľa ZMOS za krízu vodárenstva môžu nízke ceny vodného a stočného. V horizonte niekoľkých rokov môžu Slováci zostať bez vody.

Jozef Božik, predseda ZMOS na tlačovej konferencií povedal:

Je to zásadný problém, ktorý sa skutočne dve desaťročia neriešil. Pokiaľ sa nezmenia kalkulačné vzorce, pokiaľ sa nebudú rešpektovať vstupy, ktoré nám do cien vodného a stočného reálne vstupujú, my nebudeme v horizonte niekoľkých rokov schopní garantovať dodávku pitnej vody.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ceny vody budú musieť na Slovensku rásť

Aby sa situácia stabilizovala, ceny vodného a stočného by museli na Slovenskú vzrásť približne o 40 %.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.