Národná banka Slovenska informuje o rýchlom páde cien nehnuteľností

Kategorie: Ekonomika
Národná banka Slovenska kometuje trh nehnuteľností a úverov
Národná banka Slovenska kometuje trh nehnuteľností a úverov. Zdroj: shutterstock.com/Lisa-S/Alexandros Michailidis a FreePNGimg

Ceny nehnuteľností klesajú už vyše roka a mnohí developeri odmietajú ponúkať dokončené byty za zníženú hodnotu. Národná banka Slovenska (NBS) varuje, že ochladenie finančného cyklu na Slovensku je výrazne citeľné. Pokračuje pomalší rast úverov, nehnuteľnosti hľadajú dno a banky sú medzitým ziskové a kapitálovo silné.

Produkcia hypoték na Slovensku je síce stabilná, no oproti posledným trom rokom klesla až o tretinu. Dôvodom je znížený dopyt v dôsledku vysokých úrokových sadzieb, keďže Európska centrálna banka (ECB) ich už 10-krát zvýšila na súčasnú úroveň 4,5 %. Zároveň stúpli v dôsledku inflácie životné náklady a mnoho domácností nemá finančnú rezervu.

V ďalšom bode sa NBS vyjadrila k cenám nehnuteľností, ktoré medziročne klesli o približne 10 %. Tento trend môžeme sledovať vo všetkých krajoch. Opäť je dôvodom finančná náročnosť splácania úverov, keďže úrokové sadzby sú vysoko. Počas posledných mesiacov však pokles spomalil a trh sa snaží nájsť dno.

Ceny nehnuteľností dosiahli vrchol minulý rok

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) bola priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v druhom kvartáli na úrovni 2 498 eur za m2. Pre porovnanie, v prvom kvartáli to bolo 2 556 eur a v roku 2022 sa ceny vyšplhali až nad 2 700 eur. Napriek poklesu však najnovšie údaje ukazujú, že ceny nehnuteľností na Slovensku sa zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %.

Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku v m2

Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku v m2. Zdroj: NBS

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Banky počítajú rekordné zisky

Na druhej strane bankám súčasná situácia zjavne vyhovuje. Ich zisk rastie v dôsledku zvýšenia úrokových príjmov a to aj napriek nižšiemu dopytu po úveroch. Kapitálovo sú stabilné a silné. NBS predpovedá, že ochladzovanie finančného sektora bude pretrvávať aj po zvyšok roka 2023.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Rast úrokových sadzieb sa čoskoro skončí

Očakáva sa, že rast úrokových sadzieb sa už skončil alebo sme blízko jeho konca. ECB však sleduje inflačný cieľ 2 %, ku ktorému sa môžeme dostať aj o 2 roky. To znamená, že vysoké úrokové sadzby budú na trhu pretrvávať ešte pomerne dlhé obdobie. Hypotéky ostanú drahé a dopyt po nehnuteľnostiach bude potlačený.

Inflácia v eurozóne síce klesá, no tempo sa výrazne spomalilo. Medzimesačne došlo k poklesu iba o 0,1 % na súčasnú úroveň 5,2 %. Na Slovensku dokonca máme najvyššiu infláciu spomedzi členských štátov na hodnote 8,9 %. Čísla hovoria jasne o tom, že počiatočný šok na finančnom trhu je zažehnaný, no najbližšie mesiace k závažnej zmene nedôjde.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci si nemôžu dovoliť vlastné bývanie ani napriek prepadu cien nehnuteľností

Najčítanejšie články

1

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

2

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

3

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

4

Stopka soli i sladkostiam? Najväčší reťazec na Slovensku prekvapil svojím rozhodnutím

5

Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa