Národná banka Slovenska informuje o rýchlom páde cien nehnuteľností

Ekonomika Národná banka Slovenska kometuje trh nehnuteľností a úverov
Národná banka Slovenska kometuje trh nehnuteľností a úverov. Zdroj: shutterstock.com/Lisa-S/Alexandros Michailidis a FreePNGimg
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ceny nehnuteľností klesajú už vyše roka a mnohí developeri odmietajú ponúkať dokončené byty za zníženú hodnotu. Národná banka Slovenska (NBS) varuje, že ochladenie finančného cyklu na Slovensku je výrazne citeľné. Pokračuje pomalší rast úverov, nehnuteľnosti hľadajú dno a banky sú medzitým ziskové a kapitálovo silné.

Produkcia hypoték na Slovensku je síce stabilná, no oproti posledným trom rokom klesla až o tretinu. Dôvodom je znížený dopyt v dôsledku vysokých úrokových sadzieb, keďže Európska centrálna banka (ECB) ich už 10-krát zvýšila na súčasnú úroveň 4,5 %. Zároveň stúpli v dôsledku inflácie životné náklady a mnoho domácností nemá finančnú rezervu.

V ďalšom bode sa NBS vyjadrila k cenám nehnuteľností, ktoré medziročne klesli o približne 10 %. Tento trend môžeme sledovať vo všetkých krajoch. Opäť je dôvodom finančná náročnosť splácania úverov, keďže úrokové sadzby sú vysoko. Počas posledných mesiacov však pokles spomalil a trh sa snaží nájsť dno.

Ceny nehnuteľností dosiahli vrchol minulý rok

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) bola priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v druhom kvartáli na úrovni 2 498 eur za m2. Pre porovnanie, v prvom kvartáli to bolo 2 556 eur a v roku 2022 sa ceny vyšplhali až nad 2 700 eur. Napriek poklesu však najnovšie údaje ukazujú, že ceny nehnuteľností na Slovensku sa zvýšili za posledných 5 rokov až o 100 %.

Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku v m2

Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku v m2. Zdroj: NBS

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Banky počítajú rekordné zisky

Na druhej strane bankám súčasná situácia zjavne vyhovuje. Ich zisk rastie v dôsledku zvýšenia úrokových príjmov a to aj napriek nižšiemu dopytu po úveroch. Kapitálovo sú stabilné a silné. NBS predpovedá, že ochladzovanie finančného sektora bude pretrvávať aj po zvyšok roka 2023.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Rast úrokových sadzieb sa čoskoro skončí

Očakáva sa, že rast úrokových sadzieb sa už skončil alebo sme blízko jeho konca. ECB však sleduje inflačný cieľ 2 %, ku ktorému sa môžeme dostať aj o 2 roky. To znamená, že vysoké úrokové sadzby budú na trhu pretrvávať ešte pomerne dlhé obdobie. Hypotéky ostanú drahé a dopyt po nehnuteľnostiach bude potlačený.

Inflácia v eurozóne síce klesá, no tempo sa výrazne spomalilo. Medzimesačne došlo k poklesu iba o 0,1 % na súčasnú úroveň 5,2 %. Na Slovensku dokonca máme najvyššiu infláciu spomedzi členských štátov na hodnote 8,9 %. Čísla hovoria jasne o tom, že počiatočný šok na finančnom trhu je zažehnaný, no najbližšie mesiace k závažnej zmene nedôjde.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci si nemôžu dovoliť vlastné bývanie ani napriek prepadu cien nehnuteľností

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.