Obľúbenú potravinu Slovákov čaká zdražovanie. Ceny narastú až dvojnásobne

  • Ceny kakaa sú čoraz vyššie, čo pocítime v obchodoch.
  • Analytici upozorňujú, že ceny za čokolády sa výrazne zvýšia.
Ekonomika Obľúbenú potravinu Slovákov čaká zdražovanie
Obľúbenú potravinu Slovákov čaká zdražovanie. Zdroj: Unsplash.com/Tara Clark, Emil Kalibradov
BITmarkets BITmarkets

Ceny potravín pomaly, ale isto klesajú. Pri niektorých si však Slováci tento pokles nevšimnú. Ako uvádza portál tvnoviny.sk, ide napríklad o čokoládu. Pri pohľade na krivky cien kakaa na burzách je jasné, že milovníci čokolády si za svoju lásku trochu priplatia.

Ceny kakaa boli v istom momente dokonca vyššie ako cena medi. Za uplynulé mesiace sme svedkami toho, že cena kakaa sa prudko zvyšuje. Počas posledného roka ide až o trojnásobné zvýšenie ceny.

Problémy robí nízka produkcia

Analytik Boris Tomčiak uvádza, že zdražovanie sa spája s prudkým poklesom produkcie v hlavných oblastiach. Ide o západné krajiny Afriky, v ktorých sa produkuje až 70 percent globálnej ponuky kakaa na svetovom trhu.

Podľa odborníkov je dôvodom zvyšovania cien počasie.

V roku 2024 sa očakáva, že produkcia kakaa sa v porovnaní s minulým rokom zníži až o 11 percent. To bude viesť k zvyšovaniu cien pri prémiových produktoch, pričom drahšie môžu byť až o dvojnásobok. Podľa experta toto zdražovanie pocítime v priebehu tohto roka.

Analytik však uvádza, že milovníci čokolády sa zrejme nebudú obmedzovať. Namiesto prémiovej kvality však budú kupovať to, čo im peňaženka dovolí.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Nárast ceny je obrovský

Späť
Strana 1/2Ďalej
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.