Ak vlastníte tento druh nehnuteľnosti, sedíte na zlate. Dopyt po nej je čoraz vyšší

  • Očakáva sa, že ceny garáží budú pokračovať vo svojom raste.
  • Pozrite sa, ako vyzerajú aktuálne ceny za tento typ nehnuteľností.
Ekonomika Ak vlastníte tento druh nehnuteľnosti, sedíte na zlate
Ak vlastníte tento druh nehnuteľnosti, sedíte na zlate. Zdroj: Shutterstock.com/Pixelbliss, Dean Drobot
BITmarkets BITmarkets

Záujem o garáže na Slovensku je čoraz vyšší. Uvádza to portál webnoviny.sk odovlávajúc sa na správu realitnej spoločnost RE/MAX s tým, že ceny garáží dlhodobo rastú vo všetkých regiónoch.

Populárna investícia

„Aj napriek tomu, že záujem o garáže neustále trvá, sieť realitných kancelárií RE/MAX dlhodobo zaznamenáva výrazný nárast záujmu o nákup aj prenájom týchto objektov, čo jasne ukazuje na rastúcu popularitu tejto formy investície,” konštatuje spoločnosť.

Realitná spoločnosť ďalej označila garáže za špecifický druh nehnuteľností. Ich ceny sa odvíjajú na základe trhu.

Aj keď trh s nehnuteľnosťami momentálne prežíva krízu, ceny garáží neočakávane neklesajú. Naopak, odzrkadľujú súčasný stav trhu a postupne stúpajú. Tento rast cien podporujú úpravy v organizácii dopravy, politike parkovania a zvýšený záujem o elektromobily.

Spoločnosť uvádza, že ceny garáží dlhodobo rastú vo všetkých regiónoch a čiastočne sa zhodujú s trendmi v segmente bytov. Dodáva, že tento rast je pozorovateľný v rôznych lokalitách, pričom mnohé garáže sa ani nedostávajú do realitných databáz a sú okamžite vykúpené alebo prenajaté v rámci miestnej komunity.

Na internetových portáloch zvyčajne nájdete iba garáže s menej atraktívnou polohou alebo s neadekvátnou cenou.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Záujem o garáže je masívny

Majiteľ RE/MAX Elite Bratislava Andrej Churý poznamenal, že keď sa na trhu objaví garáž na predaj, takmer okamžite sa predá. Situácia je podobná vo väčšine regiónov Slovenska, ale v Žilinskom kraji zaznamenali najvýraznejší nárast cien garáží.

„V niektorých prípadoch dosahujú ceny v nákupe aj tých bratislavských,” podotkol.

Očakáva sa, že ceny garáží budú pokračovať vo svojom raste, čo podporuje dopyt a veľmi obmedzenú dostupnosť.

Spoločnosť vysvetľuje, že ceny garáží nie sú ovplyvnené úrokovými sadzbami hypoték, pretože väčšina ľudí si ich kupuje z vlastných zdrojov. V Bratislave sa ceny prenájmov garáží pohybujú od 100 do 300 eur, zatiaľ čo mimo hlavného mesta sa pohybujú od 50 do 120 eur. „Výraznejšie rozdiely sa pozorujú len v exponovaných štvrtiach, kde je nedostatok parkovacích miest,” uzatvára spoločnosť.

Čo sa týka predaja garáží v Bratislave a jej širšom okolí, v tomto prípade sa ceny aktuálne pohybujú v rozmedzí od 20-tisíc do 50-tisíc eur.

Churý uvádza, že v niektorých prípadoch, napríklad v rámci developerských projektov v Starom Meste, realitná kancelária zaznamenala predaj samostatnej garáže aj za 100-tisíc eur.

Na záver poukazuje na to, že v mnohých prípadoch môžu majitelia garáží pred nimi zaparkovať aj ďalšie auto. Týmto spôsobom ušetria vádavky za parkovanie druhého auta.

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.