Cardano tvl na vzostupe.
Cardano tvl na vzostupe. Zdroj: Shutterstock.com/AlekseyIvanov

Cardano je neoddeliteľnou súčasťou technologického priestoru blockchainov od svojho spustenia v roku 2017 Charlesom Hoskinsonom. Hoci projektu počas prvých štyroch rokov jeho existencie chýbali prípady použitia, v roku 2022 dosiahlo Cardano nové míľniky. Hlavne po dokončení aktualizácie Alonzo Hard Fork v septembri 2021, ktorá zaznamenala viac ako sedem dApps postavených na protokole.

Podľa Be [In] Crypto Research, TVL Cardana od začiatku roka 2022 získala 39 000 %. 1. januára malo Cardano TVL 822 261 USD a 24. marca 2022 sa zvýšila na približne 326 miliónov USD.

TVL Cardano
TVL Cardano. Zdroj: DeFiLlama

Cardano je blockchainový protokol, ktorý bol navrhnutý pre vizionárov, inovátorov a tvorcov zmien. Ako prvý recenzovaný protokol má Cardano za cieľ vybudovať udržateľnú budúcnosť, ktorá bude pomáhať ľuďom spolupracovať pri riešení globálnych problémov pomocou inovatívnych riešení.

Okrem toho, že je oporou v decentralizovanej finančnej revolúcii, Cardano má niekoľko prípadov použitia v poľnohospodárstve, vo vládnom sektore, v maloobchode, školstve, zdravotníctve a financiách.

Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.

Prečítaj si tiež – Bitcoin analýza – cena stagnuje na 47 500 $, ďalší pohyb by mal vyzerať takto

Čo prispelo k zvýšeniu TVL Cardana ?

Cardano má sedem dApps, ktoré prispievajú k uzamknutiu hodnoty vo forme decentralizovaných búrz MiniSwap, ADAX Pro, MuesliSwap, SundaeSwap, MeowSwap, ako aj Meld a VyFinance.

V posledných dňoch ku koncu marca vynikli dva protokoly: MiniSwap a MuesliSwap.

Keď spoločnosť Be [In] Crypto Research vykonala v polovici marca štúdiu TVL, MiniSwap mal uzamknutú celkovú hodnotu približne 95,36 milióna USD a MuesliSwap mal TVL približne 1,6 milióna USD.

V čase písania správy došlo k nárastu o 106 % v TVL MiniSwapu na približne 197,11 milióna dolárov. MüsliSwap tiež zaznamenal nárast o 41 % na približne 2,26 milióna USD.

TVL rebríček
TVL rebríček. Zdroj: DeFiLlama

Po prekročení míľnika 300 miliónov dolárov na konci marca, podporeného zvýšenou likviditou v už spomínaných dApps, získalo Cardano určitý odstup na blockchainoch. Ide napríklad o Gnosis (GNO), Oasis (ROSE), Fusion (FSN), Bitcoin (BTC), Telos (TLOS), Neo (NEO), Algorand (ALGO) a Tezos (XTZ).

V ekosystéme Cardana by mohlo byť spustených viac aplikácií dApp, ktorých celková hodnota by sa v blízkej budúcnosti mohla priblížiť k hranici 500 miliónov dolárov.

Celková uzamknutá hodnota mala tiež pozitívny vplyv na cenu ADA. ADA dosiahla nové maximum 1,24 USD, čo je 29-percentný nárast oproti cene 0,9599 USD z 1. marca 2022.

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin už zmazal straty zo začiatku roka 2022 – tu je dôvod