Čakajú nás veľké zmeny: Štáty po celom svete vyvíjajú svoje vlastné digitálne meny

Novinky Štáty vyvíjajú vlastne digitálne meny
Štáty vyvíjajú vlastne digitálne meny. Zdroj: shutterstock.com/Dkoi/TippaPatt
Kvakomat PC bannerBitmarkets

CBDC (Central Bank Digital Currency) je digitálna verzia tradičnej národnej meny, ktorú vydáva centrálna banka krajiny. Jedná sa o plnohodnotnú menu, ktorá funguje na rovnakej úrovni, ako bežné fiat peniaze. Od iných digitálnych aktív sa líši tým, že je priamo emitovaná a riadená centrálnou bankou. Využíva blockchain a distribuované účtovné knihy, rovnako ako kryptomeny.

Prečo chcú mať vlády vlastnú digitálnu menu

  • V snahe posilniť a modernizovať finančný systém, sa vlády a centrálne banky vydali na cestu digitalizácie menového systému. Používanie CBDC môže krajine priniesť významné výhody a to rýchlosť, efektívnosť, bezpečnosť a spoľahlivosť fungovania finančného systému. Ak o tom chcete vedieť viac, prečítajte si náš nedávny článok.
  • CBDC sú vytvárané aj v reakcii na ohromný nárast kryptomien. Vlády sa nimi snažia ochrániť tradičné fiškálne systémy. Sú nástrojom, ktorý vládnym orgánom umožní získať lepšiu kontrolu nad digitálnym peňažným obehom v krajine. Tejto téme sme sa v minulosti podrobne venovali.
  • Digitálna národná mena pomáha aj pri zvyšovaní finančnej inklúzie v krajine. Umožňuje ľuďom, ktorí nemajú bankový účet alebo prístup k tradičným finančným službám, používať moderné formy peňazí.
  • Vlády a centrálne banky vedia prostredníctvom CBDC efektívne riadiť menovú politiku krajiny, priamo ovplyvňovať množstvo digitálnych peňazí v obehu a tým aj infláciu.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ktoré krajiny vedú v pretekoch o digitálnu menu centrálnej banky

Bahamy

Bahamy sa stali už v roku 2020 prvou krajinou na svete, ktorá oficiálne zaviedla vlastnú digitálnu menu s názvom Sand Dollar (Piesočný dolár), informoval o tom Cointelegraph. Jedným z hlavných cieľov Sand Dollar bolo zlepšiť finančnú inklúziu v Bahamách. Táto digitálna mena umožňuje používateľom bez bankového účtu a prístupu k tradičným finančným službám, používať digitálnu menu a vykonávať digitálne platby.

Nigéria

Nigéria zaviedla svoju CBDC ako druhá krajina na svete, jej cieľom bolo zlepšiť efektívnosť finančného systému v krajine. V súčasnosti sa už Nigérijská centrálna banka snaží eliminovať hotovosť a zvýšiť používanie eNaira. Podľa Bloomberg, Centrálna banka Nigérie práve rokuje s novými technologickými partnermi, aby dosiahla zlepšenie riadenia digitálnej meny.

Čína

Čína v súčasnosti veľmi intenzívne pracuje na implementácii svojej CDBC, ktorá sa nazýva digitálny juan. Dnes je možné e-CNY používať v 23 veľkých mestách v Číne, vrátane Pekingu, Šen-čenu a Šanghaja. Môže sa používať na bežné platby, napríklad za verejnú dopravu alebo aj pri online nakupovaní. Podľa CNBC viac ako 5,6 milióna obchodníkov akceptuje e-CNY ako spôsob platby.

USA

USA zaostávajú v porovnaní s inými krajinami v rozvoji svojej digitálnej meny. FED je veľmi opatrný pri zavádzaní CBDC a neustále zvažuje jej vplyv na finančný systém a hospodárstvo USA. Aj keď sa Federálna rezervná banka zaoberá výskumom a vývojom CBDC už niekoľko rokov, zatiaľ sa jej nepodarilo stanoviť oficiálny plán na jej vydanie.

Eurozóna

Eurozóna naopak vynakladá obrovské úsilie na vývoj digitálneho eura. ECB neustále vytvára nové regulačné rámce a tým sa stále dostáva o krok bližšie k vlastnej digitálnej mene. O tejto téme vás pravidelne informujeme. Christine Lagardeová, prezidentka ECB, sa v novembri 2022 na tému digitálneho eura vyjadrila „Naša práca na skúmaní základných princípov, potenciálnych výhod a rizík a základných zásad návrhu digitálneho eura značne pokročila. Nejde o preteky, ale v skutočnosti je eurozóna v relatívne pokročilom štádiu skúmania digitálnej meny centrálnej banky.”

Pridaj sa do najrýchlejšie rastúcej Discord komunity kryptonadšencov a investorov na Slovensku. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a LinkedIne

Flockers PCFreedum fighter mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.