CBDC ako líder zahraničných platieb
CBDC ako líder zahraničných platieb. Zdroj: Shutterstock.com/Dapitart

Centrálne banky sa chcú prostredníctvom CBDC dostať omnoho bližšie k Bitcoinu. Ako ho však chcú poraziť? Podľa ECB budú CBDC lídrom zahraničných platieb.

CBDC vs. Bitcoin

Podľa Európskej centrálnej banky budú CBDC považované za „svätý grál“ zahraničných platieb. Týmto spôsobom môžu byť omnoho efektívnejšie a bezpečnejšie ako Bitcoin. Zámer tohto projektu však môže byť odlišný.

Podľa ECB majú byť CBDC, teda digitálne meny centrálnych bánk, efektívnejšie, rýchle, lacné, univerzálne, regulované a hlavne zúčtované na bezpečných systémoch. Spoluautorom projektu je generálny riaditeľ ECB pre trhovú infraštruktúru a platby Ulrich Bindesel a známy ekonóm George Pantelopoulos. V ich správe sa pozreli aj na alternatívy v podobe modernizovaného bankovníctva vrátane kryptomien na čele s Bitcoinom.

Ich výsledok nie je ničím prekvapivý. Bitcoin považujú za najmenej dôveryhodnú možnosť. Aké sú dôvody? Neefektívny mechanizmus Proof of work, nestabilita, regulačné nedostatky a hlavne – celková nedostatočná využiteľnosť Bitcoinu ako zahraničnej meny. Problematicky vnímajú aj stablecoiny.

Prečítaj si tiež: Digitálne meny centrálnych bánk: predstavujú hrozbu demokracie?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Chcú zvýšiť kontrolu platieb?

Prostredníctvom kryptomien prebieha globálne množstvo transakcií, nad ktorými centrálne banky nemajú žiadnu moc. Aj preto sa projekt CBDC stáva terčom kritiky. Ako argument ECB uviedla, že ide o dôležitý technologický pokrok v rozvoji domácich platobných systémov, ktoré budú kontrolovať finančné orgány.

Projekt digitálnej meny Európskej centrálnej banky je aktuálne vo fáze vývoja, ktorá určite ešte nejaký ten rok potrvá. Podľa Christine Lagardeovej je realizácia tohto projektu kľúčová pre zachovanie bankového systému.

Čítaj ďalej: 4 dôvody, prečo by ste mali venovať pozornosť kryptomene MATIC

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance