Ako zarobiť na kryptomenách
Ako zarobiť na kryptomenách. Zdroj: shutterstock.com/pathdoc/r.classen

Kryptomeny nám ponúkajú veľa možnosti, ako na nich zarobiť. 2 stratégie, ktoré ja používam si ukážeme aj v tomto článku. Jedna je skôr pre konzervatívneho kryptoinvestora a druhá pre obchodníka, ktorý sa nebojí držať svojho obchodného systému.

Nakupujem po poklese a predávam pri raste

Táto stratégia vznikla už pomerne dávno. Veľmi dobre ale funguje do dnešného dňa. V podstate máme kapitál rozdelený na 2 časti. Jeden na nákup bitcoinu a druhý už zainvestovaný v samotnom bitcoine.

Teraz je cena bitcoinu 22 000 dolárov. My máme pomer 50 % kolaterálu v bitcoine a 50 % vo fiat mene alebo stablecoine. Ak by cena spadla na 11 000 dolárov, tak náš pomer sa vymení na 75 % ku 25 %. Nakúpime s časťou kapitálu bitcoin za lacnejšie ceny. Keď sa celý cyklus dokončí a cena bitcoinu sa vráti na 22 000 dolárov, tak postupne všetky obchody uzatvoríme v zisku. Tieto cykly môžeme dookola opakovať. Podobne aj pri raste bitcoinu, taktiež odpredávame náš kolaterál v bitcoine a realizujeme zisk.

Druhá možnosť, ktorú taktiež používa veľké množstvo obchodníkov vrátane mňa, je začať na 22 000 dolárov s celým objemom kapitálu vo fiat mene. Nastaviť si 10 alebo 100 objednávok po poklese. Objednávky rozmiestnime na 20 000 dolárov, 18 000 dolárov a 16 000 dolárov. Odporúčam pokračovať s objednávkami na čo najnižšiu cenu, aby sme predišli nedostatku likvidity. O rizikách si ale ešte v tomto článku povieme viac.

Cena spadne na 16 000 dolárov a následne vyrastie na 24 000 dolárov. To je rovnaký cyklus, aký bitcoin zaznamenal za posledné 3 mesiace. Vyplnia sa postupne všetky naše obchody a objednávku zo 16 000 dolárov zatvoríme na 18 000 dolárov, z 18 000 dolárov na 20 000 dolárov a poslednú z 20 000 dolárov na 22 000 dolárov. Na každom obchode sme v zisku okolo 10 %.

Pokiaľ cena rastie, tak ja osobne používam 3commas bota, ktorý mi všetky objednávky postupne posúva a čo i len po menšom poklese na trhu otvára obchody.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Reálne výsledky

Obchodný systém používam od roku 2019 a stabilné ročné výsledky sú v priemere okolo 20 až 25 %. Na backteste za posledných 120 dní sme namerali 5,65 % zisk, čo potvrdzujú aj v tomto prípadne dlhodobé dáta.

Backtest obchodného systému
Backtest obchodného systému. Zdroj: 3commas.com

Obchodný systém bol nastavený na 1 % target. Celkovo sme otvorili na burze Binance s 0 % poplatkom 740 obchodov. Takže pri kapitálne 40 000 dolárov vieme dosahovať ročný výnos okolo 25 %, čo je 10 000 dolárov.

Prikladám ešte výsledky z minulého roka na 3 000 dolárovom účte, kde som stabilne zarábal počas poklesov okolo 6 dolárov za deň.

Aké zisky reálne generuje bot
Aké zisky reálne generuje bot. Zdroj: 3commas

Pridaj sa do najrýchlejšie rastúcej Discord komunity kryptonadšencov a investorov na Slovensku. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a LinkedIne

Pozor na riziká

Aby obchodný systém fungoval správne, nemôžeme obchody zatvoriť skôr. Cyklus sa musí celý dokončiť. Zároveň treba počítať s tým, že pri poklese hodnota celého účtu môže byť v strate. Investičný systém ale je nastavený na dlhodobé zhodnotenie. A to konkrétne tak, aby sme počas poklesov nakupovali a naopak keď sa trh otočí do rastu, ako posledné 3 mesiace, naspäť predávali v zisku.

Výhoda naopak je, že zvyšný zisk, ktorý nám zostane z obchodov, už nie je viazaný na obchodný systém. Veľa ľudí preto grid bota používa ako svoj hlavný mesačný príjem.

Druhé riziko je, že musíme mať aj pri najhoršom pokles stále likviditu na obchody. Veľa začiatočníkov začalo na historickom maxime obchodovať cez grid bota nastavili si ich posledný nákup na 40 000 dolárov. V podstate už takmer rok vôbec neobchodujú. Preto je lepšie nastaviť poslednú objednávku na čo najnižšiu hodnotu. Niekto sa riadi podľa najhorších poklesov na bitcoine, aké boli a zadá poslednú objednávku na 85 % od maxima. Alebo v rámci nulového rizika priamo na cenu 0 dolárov.

O grid systéme a jeho spojazdnení sme písali aj v našich 2 článkoch:

Pravidelne investuj

Druhú metódu, ktorú používam či už za zarobené peniaze z grid bota alebo cez nákupy z vlastného kapitálu, je cez DCA. Inak povedané dollar cost average (pravidelný nákup kryptomien za účelom spriemerovania nákupov za čo najnižšie ceny).

Oplatí sa používať hlavne teraz, keď ceny všetkých kryptomien sú v porovnaní s historickými maximami stále na nízkych cenách. Ukážme si príklad, koľko by sme zarobili, ak by sme pravidelne investovali každý týždeň 10 dolárov. Aktuálna hodnotu účtu by bola takmer 12 000 dolárov a vklad 3 210 dolárov.

Koľko by sme zarobili na bitcoine
Koľko by sme zarobili na bitcoine. Zdroj: bitcoindollarcostaverage.com

Dôležité je neriešiť aktuálnu cenu a nakupovať tie aktíva, o ktorých vieme, akú majú povahu a správanie. Ja som si vybral bitcoin ako pomerne rizikovejšie aktívum, ktorému ale verím, že stále sa bude rozrastať a adopcia bude pokračovať. Príkladom toho, že sa na kryptomenách dá zarobiť, je aj náš ďalší článok: Ako sme zarobili za 2 mesiace 2 000 eur na kryptomenách

Prečítaj si aj: Štát ti vie zobrať veľkú časť zisku na odvodoch a daniach – Takto sa tomu vyhneš