Čaká XRP rast? Súd s kryptomenovou spoločnosťou Ripple sa pohol pozitívnym smerom

Novinky O osude XRP rozhodne súd
O osude XRP rozhodne súd. Zdroj: shutterstock.com/AevanStock/leksiv
BitmarketsBitmarkets

Súdny spor medzi Americkou komisiou pre cenné papiere a burzy a Ripple, sa tento mesiac posunul pozitívnym smerom. Právnik spoločnosti Ripple na súde predložil nedávne súdne rozhodnutie, ktoré obmedzuje právomoc americkej vlády uvaliť sankcie na amerických daňových poplatníkov.

Prečo SEC žaluje Ripple?

Americkou komisiou pre cenné papiere a burzu (SEC) ešte v závere roka 2020 bola podaná na súde žaloba na spoločnosť Ripple. Tá mala v roku 2013 získať viac ako 1 miliardu dolárov predajom kryptomeny XRP. Podľa SEC-u predaj ICO spoločnosti Ripple je predajom cenného papiera, ktorý musí byť zaregistrovaný.

Spoločnosť Ripple Labs vznikla v roku 2012 a ako najlepšie riešenie rozdania kryptomien používateľom bolo cez ICO. Nešli, ako v prípade bitcoinu, cestou ťažby a väčšej decentralizácie. SEC ďalej uvádza, že nikdy nedostala od spoločnosti Ripple žiadny registračný dokument, čo je požiadavka pre spoločnosti, ktoré chcú od investorov vyzbierať peniaze pre chod firmy.

Ako sa posunul súdny spor

Obhajca James Filan predložil nový dokument, ktorý sa týka podobného rozhodnutia súdu, ako v prípade sporu SEC a Ripple. Americká vláda nemôže uvaliť sankcie na amerických daňových poplatníkov, ktorí nezverejnia svoje offshore bankové účty. Zástupcovia Ripple sa preto obhajujú, že federálne zákony musia poskytnúť „spravodlivé varovanie” a dodávajú, že kryptomena XRP je digitálna mena. XRP teda nie je cenný papier.

Každý si v súdom spore vykladá predaj podľa seba. Ripple tvrdí, že sa predalo ICO digitálnej meny, ktorá nespadá do kategórie cenných papierov. SEC na opačnej strane tvrdí, že nelegálne od investorov vyzbierali peniaze, bez predchádzajúcej registrácie. Do dnešného dňa neevidujú žiadnu žiadosť o registráciu.

Prečo SEC útočí na kryptomenové spoločnosti?

Spor medzi SEC a Ripple nie je jediný. Ešte v roku 2020 americký úrad zastavil predaj vlastnej kryptomeny cez ICO od spoločnosti Telegram ako uvádzajú v dokumente. Investorom museli vrátiť celých 1,2 miliardy dolárov. Po pádu burzy FTX sa začali útoky aj na ďalšie veľké burzy a kryptomenové firmy, ako napríklad Paxos, Binance a Kraken. Prehľad všetkých sporov a zákazov od úradu nájdete v zozname článkov:

Kryptomeny sú nielen v USA stále neregulované aktíva. Zákony a jasné pravidlá sa vo väčšine štátov sveta budujú len veľmi pomaly. To na jednej strane dovoľuje regulačným úradom trestať chyby spoločností a zakazovať všetky predaje, ktoré nie sú registrované. Na strane druhej, kryptomenové spoločnosti sami nevedia, ako efektívne poskytovať služby tak aby neporušovali zákony. Burza Binance si dokonca musela vytvoriť celý tím odborníkov pre regulačné zákony.

Aký má spor dopad na cenu XRP?

Po oznámení začiatku súdneho jednania ešte v roku 2020, bola kryptomena XRP delistovaná z niekoľkých búrz. To malo za následok krátkodobý pokles. Ešte horšie dôsledky ale boli z pohľadu dlhodobého cenového vývoja. Zatiaľ čo v tom čase sa na celom kryptomenovom trhu začal bullmarket, XRP skôr stagnovalo a investori sa obávali o budúcnosť kryptomeny.

Vývoj kryptomeny XRP

Vývoj kryptomeny XRP. Zdroj: tradingview.com

Cena sa dlhodobo pohybuje na hodnote od 0,2 po 0,8 dolára. Krátkodobo iba počas bullmarketu bola cena vyššie. Kryptomena sa ale pohybuje už viac ako 5 rokov v stagnácii. Investori sa boja do spoločnosti vkladať svoje peniaze a vyzerá, že o ďalšom cenovom vývoji rozhodne práve SEC. V prípade výhry sa môže kryptomena opäť dostať do rastúcej trajektórie.

Prečítaj si aj: Moja stratégia, ako v roku 2023 zarobiť 10 000 eur na kryptomenách

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.