Ceny benzínu a nafty klesajú
Ceny benzínu a nafty klesajú. Zdroj: slovnaft.sk a shutterstock.com/Dmitry Galaganov

Za liter benzínu a nafty opäť zaplatíme menej. Ceny sa stabilizovali pod 1,6 eur za liter. Dokonca môžu ďalej klesať. Výrazný pokles zaznamenala aj cena LNG.

Za pohonné hmoty budeme platiť menej

Podľa portálu openiazoch, sa cena LNG za krátky čas prepadla už o 22 %. Rapídny pokles posledné dni zaznamenali aj benzín a nafta. Ceny natural 95 oktánového benzínu spadli o 0,056 eur a motorovej nafty o 0,061 eur. Za posledné mesiace sa jedná o jeden z najnárazovejších skokov smerom nadol.

Priemerné ceny benzínu a nafty
Priemerné ceny benzínu a nafty. Zdroj: statistics.sk

Napriek tomu v porovnaní so začiatkom roka si za natural 95 stále priplácame takmer o 8 centov viac. Na opačnej strane cena LNG poklesla tento rok už takmer o jedno euro.

Aký bude trend cien pohonných hmôt počas jari?

Ceny ropy na burze naďalej klesajú a nie je vylúčené, že sa prepadnú ešte nižšie. Dlhodobý priemer za posledné roky sa držal na hodnotách okolo 50 dolárov za barel. Aktuálne sa obchoduje na burze za 75 dolárov, čo je o 50 % drahšie.

Aktuálna cena ropy
Aktuálna cena ropy. Zdroj: tradingview.com

OPEC očakáva, že dopyt tento rok bude historicky najvyšší. Napriek tomu ešte minulý rok znížili ťažbu ropy o 2 milióny barelov denne. Táto dohoda má platnosť do konca roka 2023. Ciel je udržať cenu na vyšších cenách, čo sa im zatiaľ nedarí. V ďalších prognózach sú opatrní, keďže inflácia a úrokové sadzby sú po celom svete stále vysoké a hrozí globálna kríza.

Prečítaj si aj: Čo ak by nastal katastrofický scenár začiatku 3. svetovej vojny – Kde mať zainvestované?