Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier
Čaká nás finančný reset, CBDC sú totalitné praktiky, varuje kanadský politik Maxime Bernier. Zdroj: shutterstock.com/Cirkus

Kanadský politik a zakladateľ Kanadskej ľudovej strany Maxime Bernier nedávno v rozhovore pre denník Kitcon News povedal, že súčasný finančný systém sa ukázal ako nefunkčný a potrebuje reštart. Nahradí ho nový systém, ktorý sa bude opierať o komodity, ako napríklad zlato, ktoré kedysi slúžilo ako zlatý štandard. Bernier sa taktiež kriticky vyjadril voči snahe vlád zaviesť tzv. CBDC (z ang. Central Bank Digital Currency), digitálne meny centrálnych bank.

Príčinou nefunkčnosti súčasného systému je podľa politika monetárna politika centrálnych bánk, ktoré vyrábajú peniaze z ničoho a zahlcujú ekonomiku bezcennými papiermi. Zmena sa pomaly črtá a vidieť to na správaní Číny, Ruska a Indie, ktoré zvažujú už dnes krytie peňazí komoditami a zlatom. A kedy má táto zmena nastať?

Neviem kedy, ale fiatový peňažný systém nemôže žiť príliš dlho. A po mnohých desaťročiach, so všetkými tými dlhmi a tlačením peňazí v Amerike, Kanade a Európe, bude musieť skončiť,“ povedal Bernier v rozhovore, ktorý si môžete vypočuť v tomto odkaze.

Rozhovor s Maximom Bernierom na Kitco News
Rozhovor s Maximom Bernierom na Kitco News. Zdroj: Youtube/Kicto News

Dedolarizácia a totalitné CBDC

Prechod ku komoditnému krytiu peňazí pôjde ruka v ruke so zánikom dominancie amerického doláru, ktorý doteraz slúži ako globálna finančná mena a, ako ukázal konflikt na Ukrajine, geopolitická zbraň. Už dnes sme svedkami toho, ako krajiny ako Čína, Rusko a India začínajú hľadať alternatívy voči doláru:

Práve teraz môžete vidieť trend smerujúci k de-dolarizácii, a to v prípade Ruska, Číny a Indie… Chcú mať novú menu založenú na komoditách a možno na zlate… Ja som skôr tradičný človek, verím v akýsi zlatý štandard, ktorý sme mali v 19. storočí.“

Bernier sa na druhej strane kriticky vyjadril voči snahám vlád zaviesť digitálnu menu centrálnych bánk. Tie považuje za totalitný nástroj, ktorý pripraví ľudí o súkromie a umožní vládam viac kontrolovať svojich občanov.

Centrálne banky a vlády budú mať vďaka CBDC prehľad a kontrolu nad akoukoľvek oblasťou života svojich občanov
Centrálne banky a vlády budú mať vďaka CBDC prehľad a kontrolu nad akoukoľvek oblasťou života svojich občanov. Zdroj: shutterstock.com/buffaloboy

Digitálna mena centrálnej banky bude pre vládu spôsob, ako kontrolovať všetko, čo robíte… Bol by to ďalší spôsob kontroly všetkých našich výdavkov a bankových účtov. Je to ďalší spôsob, ako sa ocitnúť v totalitnej krajine. To nechceme a nepotrebujeme,“ povedal Bernier na adresu CBDC.

O rizikách a hrozbách CBDC sme písali už niekoľko článkov, ktoré určite odporúčame prečítať si:

Čítaj ďalej: Americký prezident šíri konšpirácie o inflácii

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance