Americký prezident šíri klamlivé informácie o inflácii
Americký prezident šíri klamlivé informácie o inflácii. Zdroj: Shutterstock.com/BiksuTong

Americký prezident Joe Biden prekvapil svojím vyhlásením o júlovej inflácii. Odborníci však upozorňujú, že je to absolútne nepravdepodobné a klamlivé.

Americký prezident sa vyjadril k inflácii

Zverejnenie správy o indexe spotrebiteľských cien (CPI) prinieslo aj pomerne prekvapivé vyhlásenie amerického prezidenta. Podľa neho dosiahla v mesiaci júl americká ekonomika 0 % infláciu.

Skôr ako dnes začnem, chcem povedať pár slov o správach, ktoré dnes vyšli v súvislosti s ekonomikou. Vlastne chcem povedať len jedno číslo, a to je nula. Dnes sme totiž dostali správu, že v júli mala naša ekonomika nulovú infláciu. Nula percent,“ uviedol Biden.

Toto vyjadrenie vyvolalo veľkú vlnu diskusie v radoch odborníkov. Zákonodarca Mike Bost to považuje za vysoko nepravdepodobné.

Biden tvrdí, že sme minulý mesiac zaznamenali nulovú infláciu. Je však nulová pravdepodobnosť, že to tak naozaj je. Inflácia v júli bola 8,5 %, čo je stále 40-ročné maximum,“ povedal zákonodarca Bost.

Prečítaj si tiež: Aktuálne: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg

Veľká vlna kritiky

Po vyhlásení prezidenta Bidena sa začalo ozývať viacero odborníkov, politikov či analytikov, ktorí nešetrili kritikou.

Americký autor Jeffrey Tucker považuje Bidenove nešťastné vyjadrenie iba za akýsi falošný matematický trik.

V júli sme mali nulovú infláciu. Ide o celkovú jednomesačnú zmenu indexu. Celkovo to znamená, že veľký pokles cien vykurovacieho oleja a plynu (po predchádzajúcich masívnych mesačných nárastoch) potlačil obrovské nárasty všade inde. Pri použití rovnakej taktiky by ste mohli pozorovať aj jednomesačný nárast elektrickej energie o 19,2 %! Ale to by sme, samozrejme, neurobili, pretože je to hlúpe. Skutočný nárast je 15,2 %, ktorý sme získali výpočtom medziročného nárastu,“ povedal Tucker.

Podobne kritikou amerického prezidenta nešetril Rudy Havenstein:

To, že prezident a iní verejne tvrdia – s vážnou tvárou –, že minulý mesiac bola ‘nulová inflácia’, je plytvanie na extrémnej úrovni, urážlivé a bezohľadné a nemyslím si, že to bude mať dobrý ohlas u neideológov.“

Tricia Flanaganová napísala: „V skutočnosti je to 8,5 % inflácia v júli, NIE NULA, Joe. Toto nepochopenie základov ekonómie je smutné, zavádzajúce a nebezpečné.“

Americký senátor Lindsey Graham:

V akom svete žije prezident Biden? Američania naďalej trpia pod Bidenovou infláciou. Zjavne si ešte nekúpil žiadne jedlo ani nenatankoval benzín. Ako veľmi môže byť mimo? Smutné a nebezpečné,“ dodal Graham.

David Asman, moderátor Fox Business, uviedol: „Lži, prekliate lži a štatistiky. Inflácia sa medziročne zvýšila o 8,5 %.“

Zo strany americkej vlády to nie je prvýkrát, čo zazneli takéto vyjadrenia. Pred časom sme boli svedkami toho, ako sa zástupcovia Bieleho domu pokúsili redefinovať pojem technickej recesie. Odborníci sa však zhodujú v tom, že sa americká ekonomika nachádza v najhoršej situácii za posledných 40 rokov.

Čítaj ďalej: EÚ začína masívne šetriť s plynom, zima bude náročná

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance