Graf na dnes: pripravte sa na ďalší pokles Bitcoinu a trhov

Analýzy Pokles Bitcoinu
Pokles Bitcoinu. Zdroj: shutterstock.com/pakie
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po oznámení správy o poklese inflácie v USA trhy reagovali miernym rastom. Narástla hodnota akcií, indexov aj kryptomien. Hoci sa sentiment na trhoch z lokálneho hľadiska zlepšil, je nutné vzdialiť sa a pozrieť sa na veci z makro perspektívy. Tá totiž ukazuje, že najväčšie prepady nás s najväčšou pravdepodobnosťou ešte len čakajú.

Súčasný rast je prechodný

V posledných dňoch všetky trhy rástli a pripísali si niekoľko percent. Index S&P 500 narástol za posledných 7 dní o 4,6 %, Nasdaq o 5,63 %, Dow Jones o 3,73 %. Najväčšia kryptomena Bitcoin narástla takmer o 10 %, druhý najväčší altcoin Ethereum dokonca o 21 %. Kryptomeny sa opäť ukázali ako výkonnejšie v miere rastu. Ako však interpretovať tento rast?

Na sociálnych sieťach sa po poslednom raste rozprúdili diskusie, či sú už najhoršie prepady za nami a chystáme sa na bull market. Keďže začínajúci investori majú sklon podľahnúť tlaku naskočiť do trhu, keď všetci hovoria o raste, je potrebné uviesť veci na správnu mieru. Pozrime sa teda na niekoľko dôvodov, prečo bull market určite v blízkej dobe nezačne a prečo budú poklesy pokračovať:

Makro fundamenty

Makroekonomické fundamenty sú negatívne. Centrálne banky aj naďalej budú pokračovať v septembri vo zvyšovaní úrokových sadzieb, čo má negatívny vplyv na trhy. Európa má pred sebou náročnú zimu a hrozí jej kríza pre nedostatočne plné sklady nafty. Vojna na Ukrajine naďalej pokračuje a môže stále vyeskalovať do priamej konfrontácie so štátmi NATO a EÚ. Druhá najsilenejšia ekonomika Čína čelí kríze s nehnuteľnosťami a hypotékami a vykázala minulý mesiac pokles HDP. Pandémia COVID-19 stále definitívne neskončila. Potravinárska kríza sa stále rozbieha a prejaví sa v blízkej dobe prudkým rastom cien potravín.

Čítaj tiež: Energetická kríza spôsobí explóziu rastu cien potravín, varuje Bloomberg

Čierny september

Viackrát sme v článkoch upozornili, že september patrí medzi najhoršie mesiace na trhoch. Bitcoin takmer vždy v septembri klesal. Súčasný letný rast skôr nasvedčuje vyberaniu ziskov pred ešte prudším poklesom.

Halving v roku 2024

Najväčší rast zaznamenáva podľa cyklov Bitcoin po halvingovom cykle. Ten najbližší bude až v roku 2024. Do tej doby sa trh nachádza v klesajúcom trende, resp. pôjde do strany.

Bitcoin: halvingové cykly

Bitcoin: halvingové cykly. Zdroj: Coin Metrics

Pokles S&P 500

Najznámejší index S&P 500 od svojho maxima klesol len o 24 %. To je v prípade takých závažných makroekonomických faktorov príliš málo na to, aby sa investori presvedčili o tom, že najhoršie máme za sebou. V minulosti počas recesií index bežne klesol aj takmer o 50 %. Špecialista na trhové bubliny Jeremy Grantham upozorňuje, že trh môže klesnúť v najbližších 3 mesiacoch až 3 rokoch o ďalších 25 %. Keďže Bitcoin koreluje s indexom, najväčšia kryptomena môže klesnúť až do hladín 10- až 12-tisíc dolárov.

Bearish graf Bticoinu

Posledný indikátor, ktorý spomenieme, je graf Bitcoinu. Ten zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by mala kryptomena ďalej rásť. Skôr naopak, na grafe sa vytvára bearish vzorec nazývaný Rising Wedge.

Graf: BTC/USD. 4H

Graf: BTC/USD. 4H. Zdroj: Tradingview

Nákupné objemy klesajú o to viac, ako sa blíži cena k hornej hranici vzorca. To je signál, že chuť nakupujúcich klesá a pokiaľ nepríde veľmi významná správa v prospech kryptomien, čaká nás výťah dolu.

Čítaj ďalej: 3 kryptomeny, ktoré môžu v budúcnosti cenovo explodovať