Bývalý CEO burzy Mt.Gox kryptomenám neverí

Kategorie: Novinky
Bývalý CEO burzy Mt.Gox kryptomenám neverí.
Bývalý CEO burzy Mt.Gox kryptomenám neverí. Zdroj: shutterstock.com/BurdunIliya

Mark Karpeles, ex-generálny riaditeľ skrachovanej burzy Mt. Gox, ktorý bol obvinený zo sprenevery finančných prostriedkov sa označil za „nocoinera“ – človeka, ktorý nevlastní žiadne kryptomeny.

Je zrejmé, že Karpeles, bývalý majiteľ a generálny riaditeľ dnes už nefungujúcej burzy Mt. Gox, stratil dôveru v Bitcoin a ostatné altcoiny. Vyplýva to z jeho negatívnych vyjadrení, ktoré zverejnil na sieti Reddit, kde svojim komentárom reagujúcim na otázku, v téme s názvom “Stále veríte v Bitcoin?” uviedol:

„Technológia určite zostane a pretrvá, ale samotný Bitcoin môže mať ťažkosti s vývojom a udržaním svojej pozície.“

Tip redakcie: Prečítajte si náš článok  – Bitfinex zalistoval 12 nových altcoinov

Sláva a pád Mt.Gox

Okrem vyššie uvedeného postoja sa Karpeles vyjadril, že už nedrží žiadnu kryptomenu. Jeho náhla zmena presvedčenia vyznieva značne kontroverzne, nakoľko ešte pred nejakou dobou patril medzi propagátorov digitálnych mien. Mt. Gox bol v čase svojej najväčšej slávy v podstate jedinou burzou, ktorá v rokoch 2013 a 2014 sprostredkovávala signifikantné množstvo obchodov Bitcoinu, čím poskytovala možnosť obchodovania pre tisícky zákazníkov. V danej dobe burza totiž spracovávala viac ako 70% všetkých objemov transakcií s touto kryptomenou. V porovnaní s dneškom, kedy je na poli búrz podstatne väčšia konkurencia, ide o závratný percentuálny podiel.

Mt. Gox však doplatil na masívny útok hackerov, počas ktorého sa z burzy odcudzilo neuveriteľných 850.000 BTC, čo pri dnešnej cene predstavuje sumu okolo 6 miliárd dolárov. (v čase krádeže bola hodnota cca 450 miliónov).

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Súdny proces s Karpelesom

Niektorí zákazníci burzy obvinili z útoku priamo Karpelesa, ktorý bol následne zatknutý japonskými orgánmi za podozrenie z podvodu a sprenevery finančných prostriedkov. Napriek tomu, že trval na svojej nevine, súdne pojednávania ohľadom tohto prípadu trvali až do leta 2017, kedy ho súd oslobodil spod obvinenia.

Záver

Mark Karpeles má zdá sa diania okolo kryptomien už dosť a podľa vlastných slov sa chce venovať vývoju nových softvérov a správe sietí. Svojím vyššie zmieneným vyhlásením, že nedrží už žiadne kryptomeny si však svoju značne pošramotenú povesť pravdepodobne nenapraví.

Mnoho nespokojných zákazníkov Mt.Gox, ktorí prišli o nemalé investície ho stále bude podozrievať z možnosti zapletenia sa do hacknutia tejto platformy, alebo minimálne z nedostatočnej činnosti pre zabezpečenie vkladov. Nasvedčuje tomu aj nedávno otvorená téma na Reddite s celkom vtipnou fotkou. Ostatne, posúďte sami.