Spotové bitcoinové ETF
Spotové bitcoinové ETF. Zdroj: shutterstock.com/danielo/kkssr

Bitcoinové spotové ETF je jedna z najdôležitejších udalostí, ktorú očakáva každý fanúšik kryptomien. Schválenie investičného produktu by otvorilo dvere masovej adopcii nie len pre bitcoin ale aj celý trh. Podľa portálu News Bitcoin hostiteľ CNBC show Mad Money, Jim Cramer, pochválil predsedu SEC-u, Garyho Genslera, za zamietnutie spotového ETF.

Moderátor Mad Money a predseda americkej komisie pre cenné papiere (SEC) sa zhodli v tom, že schválenie bitcoinového spotového ETF nie je vhodné. Vo svojom tweete uviedol:

„Ďakujem vám, šéf SEC Gary Gensler, že ste sa postavili kryptomenovým násilníkom, ktorí chceli ETF.“ 

Vo svojom príspevku spomenul aj krach spoločnosti Genesis Global Capital LLC, o ktorom sme vás informovali už skôr. Podobné udalosti by mohli spôsobiť volatilitu na trhu, ktorá priamo ovplyvňuje spotové ceny kryptomien a najviac by utrpeli neznalí investori. SEC totiž nedávno obvinil spoločnosť z predaja neregistrovaných cenných papierov cez program Gemini Earn.

Genesis je dcérskou spoločnosťou Digital Currency Group (DCG) rovnako ako aj Grayscale, ktorý je lídrom v presadzovaní spotového bitcoinového ETF. SEC ale ich žiadosť dodnes neschválil na čo spoločnosť reagovala žalobou. Viac sa o tomto konflikte môžete dočítať v článku Grayscale podáva žalobu na SEC pre zamietnutie spotového ETF na Bitcoin.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečo je spotové bitcoinové ETF také dôležité?

Bitcoinové ETF, ktoré v súčasnosti existujú, indexujú rôzne blockchainové firmy. SEC schválil dokonca aj niekoľko futures ETF, ktoré majú miernejšiu reguláciu. Spotové ETF by predstavovalo investíciu priamo do bitcoinu. SEC ale argumentuje obavami z manipulácie s trhom.

Mnohí analytici predpovedajú, že schválenie je iba otázkou času a skôr či neskôr k nemu aj tak dôjde. Ak sa tak stane, bitcoin bude okamžite dostupný pre retailových investorov a hedžové fondy. Adopcia by zaznamenala jeden z najväčších rastov vôbec. Čo by následne masová adopcia spôsobila, si môžete prečítať v článku Adopcia kryptomien v Európe: skončili časy rýchlych zárobkov?

Ku dnešnému dňu spotové bitcoinové ETF stále nie je schválené a v najbližšej budúcnosti pravdepodobne ani nebude. Regulačný rámec by ale tento proces mohol urýchliť, keďže digitálna trieda aktív by bola presne kategorizovaná a podliehala by jasným pravidlám. To by v konečnom dôsledku pripravilo pôdu pre úspešnú implementáciu spotového ETF.

Mohlo by ťa zaujímať: Riaditeľ JPMorgan označil Bitcoin za podvod a očakáva šialený scenár