Krach Genesis môže spôsobiť pokles Bitcoinu
Krach Genesis môže spôsobiť pokles Bitcoinu. shutterstock.com/jira pliankharom/mundissima

To o čom sa dlho diskutovalo môže byť realitou. Včera sme informovali o blížiacom sa krachu spoločnosti Genesis, ktorá poskytuje kryptomenové pôžičky. Alarmujúci stav spoločnosti pretrváva od konca novembra 2022. Ako záchrana mala poslúžiť finančná páka vo výške jednej miliardy dolárov. Tento plán stroskotal.

Ako zatiaľ reaguje cena?

Táto správa je o to negatívnejšia, že prichádza práve v čase, keď sa kryptomeny zotavujú. Bitcoin dokázal od začiatku roka 2023 narást o viac ako 27 % a poprední analytici predpovedajú, že by tento scenár mohol pokračovať aj naďalej. Ak sa potvrdí krach spoločnosti Genesis, pokračovanie rastúceho trendu bude ohrozené.

Platforma na poskytovanie kryptomenových pôžičiek môže už počas nasledujúcich dní vyhlásiť bankrot. Podobný scenár prežíva aj materská spoločnosť DCG, ktorá podľa najnovších informácií pozastavila vyplácanie dividend. Spoločnosť Genesis je okrem blížiaceho sa bankrotu stále v spore s burzou Gemini, ktorá pozastavila výbery po krachu burzy FTX. Viac ako 340 000 klientov sa nevie dostať ku svojim prostriedkom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo spôsobí prípadný krach Genesis?

Po posledných udalostiach z roka 2022 by investori mali obzvlášť zbystrieť. Ako vidíme nižšie na obrázku, tak krach burzy FTX v závere roka 2022 vyvolal veľkú paniku na trhu. Bitcoin okamžite spadol o 25 %.

Pokles Bitcoinu po krachu FTX
Pokles Bitcoinu po krachu FTX. Zdroj: tradingview.com

Ešte v prvej polovici minulého roka podobný prípad konca spoločností Luna a Celsius, v ktorým mali investori vložené miliardy dolárov postupne poslali cenu Bitcoinu zo 45 000 dolárov na 20 000 dolárov.

Investori by mali byť teraz obzvlášť opatrní. Ako sme informovali v poslednej analýze, Bitcoin je na prekúpenej zóne a bez korekcie rastie už niekoľko týždňov. Práve krach spoločnosti môže byť signifikantná fundamentálna udalosť, ktorá by mohla naštartovať pohyb opačným smerom. Nedá sa vylúčiť, že cena najznámejšej kryptomeny padne tento rok na nové dno.

V akom stave je aktuálne Genesis?

Ako to už býva zvykom, tento spor neušiel pozornosti americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (ďalej len SEC). Orgán takmer okamžite po prevalení problémov podal žalobu na spomenuté spoločnosti Genesis a Gemini za predaj neregistrovaných cenných papierov.

S ďalšou pozoruhodnou informáciou prišiel kryptomenový portál AMBcrypto, podľa ktorej Genesis dlhuje svojim veriteľom viac ako 3 miliardy dolárov. Táto suma je natoľko veľká, že by nepomohol ani predaj niektorých aktív, ktoré mali poslúžiť ako finančná pomoc. Predaj týchto aktív by pokryl iba 500 miliónov dolárov z celkovej dlžnej sumy.

Prečítaj si aj: Všetci čo predpovedajú rast sa mýlia. Kryptomeny padnú na nové minimá – Coin Bureau