V tomto článku sme sa už venovali Lapps aplikáciám a spoločnosti Blockstream, ktorá ich predstavovala. Minulý týždeň zverejnila jednu novú Lapp aplikáciu (aplikácia postavená na Lightning Networku) denne. V prvej časti sme vám však predstavili iba štyri Lapps aplikácie a preto vám dnes opíšeme zvyšné tri.

NanoPOS

NanoPOS je Point of Sale postavený na Lightning Networku. Pomerne veľa komplikovaných anglických slov iba v jednej vete, všakže? Keď si ich ale preložíme a spojíme so všetkým, čo už o Blockstreame vieme, určite nebude ťažké pochopiť o čo aplikácií NanoPOS ide.

Point of Sale (Bod predaja) v tomto zmysle opisuje platbu, ktorá sa odohráva osobne medzi obchodníkom a zákazníkom. Umožniť by to mala iba aplikácia a QR kód. Pokiaľ budete mať svoju NanoPOS aplikáciu stiahnutú v mobile a obchodník vygeneruje QR kód, vám stačí iba tento QR kód naskenovať a potvrdiť platbou. O prevod sa postará už samotná aplikácia NanoPOS.

Táto aplikácia by mala prinášať benefity najmä pre obchodníkov, ktorí predávajú rovnaký typ tovaru každý deň. Môžu medzi nich patriť napríklad kaviarne alebo fast foody. Umožnilo by im to oslobodenie sa od vysokých poplatkov, ktoré musia platiť bankám napríklad iba za to, že dovolia svojím zákazníkom platiť kartou. Možnosť zakúpenia produktu pomocou NanoPOS je momentálne napríklad na Bitcoin Embassy v Tel Avive.

 IfPaytt

IfPaytt je zjednodušená verzia Paypercall aplikácie. Tá je totižto pomerne náročná pre ľudí, ktorí nemajú skúsenosti s programovaním. Ak by však chceli takisto využívať Lapp aplikáciu, IfPaytt je pre nich ideálnym riešením.

Používatelia budú môcť pomocou tejto aplikácie vybudovať applety (jednoduchá aplikácia spustená iba pomocou napr. webového prehliadača), ktorá im umožní prístup ku plateniu na danej web stránke. Akonáhle si vyberú produkt alebo službu, o ktorú majú záujem, stačí spraviť prevod pomocou IfPaytt a nimi požadovaný servis alebo produkt bude zakúpený.

V jednoduchosti povedané, aplikácia IfPaytt funguje na princípe If This Then That akciách („ak toto, potom tamto“ – vo voľnom preklade „Ak sa stane niečo, sprav niečo iné“). Na prvý pohľad to môže znieť chaoticky a nejasne, nejde však o nič iné, ako jednoduchú akciu, ktorá spustí inú akciu pomocou spúšťača (Trigger). Ako príklad by mohla slúžiť aplikácia, ktorá vám automaticky zapne Krypotmagazín potom, čo si otvoríte webový prehliadač (veľmi jednoducho povedané).

Lightning Jukebox

Spoločnosť Blockstream zakončila týždeň v Lapps aplikáciách vo veľkom štýle. Táto aplikácia vám umožní pustiť na Jukebox (hracia skrinka) čokoľvek, čo si zažiadate. Bude to však stáť mikroplatbu (naozaj veľmi zanedbateľnú sumu v kryptomene).

Aj táto Lapp pracuje na veľmi podobnom princípe ako napríklad NanoPOS. Akonáhle požiadate o pridanie nejakej skladby alebo videa do hracieho listu, Jukebox vám vygeneruje QR kód. Potom už stačí iba QR naskenovať a potvrdiť platbu.

Zatiaľ je tento systém napojený iba na Youtube. Avšak do budúcnosti sa plánuje spojenie napríklad aj so Spotify alebo Apple Music. Pri tejto aplikácií si však treba uvedomiť, že niečo takéto nezmení svet ani neprinesie kryptomenám a LN slávu. Funguje iba na preukázanie toho, aký má Lightning Network potenciál, keď dokáže aj pomerne staré systémy ako jukebox preniesť aj do dnešného života.

Záver

Na záver treba ku všetkým zmieneným aplikáciám v tomto článku, ale aj v prvej časti povedať, že fungujú na základe Lightning Charge. Lightning Charge je systém na spracovanie mikrotransakcií a mikroplatieb (micropayments). Rovnako však napomáha vytváraniu Lightning Apps (Lapps), kedže umožňuje testovať implementáciu Lightning Networku. O túto implementáciu sa pokúša najmä spoločnosť Blockstream, ktorá svojimi siedmymi predstavenými Lapps dokazuje, že určite nezaháľa.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj: 
blockmanity.com
cryptoinsider.21mil.com
blockstream.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance