Izrael zakáže obchodovanie kryptomien na TASE

Kategorie: Novinky
Izrael zakáže obchodovanie kryptomien na TASE.
Izrael zakáže obchodovanie kryptomien na TASE. Zdroj: shutterstock.com/OnePixelStudio

Aj keď sa štáty vyjadrujú o kryptomenách v poslednej dobe pomerne často, zatiaľ iba veľmi málo z nich reálne proti kryptomenám spravilo konkrétne kroky. Väčšina z politikov zatiaľ iba varuje pred kryptomenami, alebo upozorňuje, aby boli opatrní. V Izraeli však prišli prvé kroky, ktoré zamedzia ľuďom prístup k obchodovaniu s digitálnymi menami.

Izrael zakáže obchodovať kryptomeny na TASE

Israel Security Authority (ISA), regulátor cenných papierov a búrz v Izraeli oznámil, že zakáže obchodovanie kryptomien a spoločnosti spojené s kryptomenami na Telavivskej burze cenných papierov (Tel Aviv Stock Exchange – TASE). Už začiatkom roku ISA avizovala, že príde zmena ohľadom obchodovania kryptomien. Tá na seba dlho nenechala čakať.

ISA rovnako vyhlásila, že táto zmena nemá žiadne dočinenie s ICO, keďže tie sa na burze neobchodujú. Avšak regulátori sa rovnako vyjadrili, že varujú pred akýmkoľvek investovaním do kryptomien a ICO.

„Takáto investícia prináša mnoho rizík. Na trhoch chýba likvidita a možnosť previesť kryptomeny na fiat peniaze. Rovnako sa vyskytuje prílišná cenová volatilita, alebo sa pomocou kryptomien podporujú nelegálne činnosti a podvody. Investor, ktorý sa rozhodne vložiť svoje peniaze do kryptomien či už priamo alebo nepriamo, sa vystavuje veľkej pravdepodobnosti, že niektoré z rizík spojených s takouto investíciou sa naplní. V takom prípade investor veľmi pravdepodobne o svoje financie príde.“

Predsedkyňa ISA Anat Gutta sa minulý týždeň vyjadrila, že aj kvôli vyššie uvedeným dôvodom sa ISA rozhodla zakázať TASE spoluprácu s akýmikoľvek kryptospoločnosťami. Dodala, že je to tak najmä kvôli vysokej rizikovosti, volatilite a špekuláciách spojených s kryptosvetom.

Mohlo by vás zaujímať: Izrael bude zdaňovať kryptomeny ako majetok

Tento zákaz má zatiaľ trvať po dobu jedného roka. Po uplynutí má ISA v pláne vyhodnotiť následky svojho rozhodnutia. Rovnako má v pláne aktívne sledovať ostatné vyvíjajúce sa kryptotrhy.

Sú to naozaj zlé správy?

Meni Rosenfeld, predseda Israel Bitcoin Association, sa k takémuto zákazu ISA postavil až nečakane pozitívne:

„Určite sú s investovaním do kryptomien spojené mnohé riziká a ľudia by ich mali brať vážne pri svojich investičných rozhodnutiach. Investovanie do tohto sektoru nie je vhodné pre každého. Iba ľudia, ktorí skutočne poznajú riziká, ale aj pravý potenciál digitálnych mien by mali skutočne investovať.“

Záver

Už v minulosti sa Izrael, konkrétne centrálna banka, vyjadrili, že Bitcoin a ani iné altcoiny neakceptujú ako menu. Teraz Izrael ešte pritvrdil, aj keď toto rozhodnutie nemusí byť iba na škodu. Za zamyslenie napríklad stojí fakt, že veľa z investorov naozaj netuší, aké riziká investovanie do kryptomien prináša a ako jednoducho môže človek o svoje financie prísť.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj:
cryptovest.com