Blockchain spôsobí revolúciu, hovorí francúzsky minister financií.
Blockchain spôsobí revolúciu, hovorí francúzsky minister financií. Zdroj: shutterstock.com/NetVector

Je známe, že krajiny ako Francúzsko a Nemecko zastávajú skôr skeptický postoj voči kryptomenám. Na nedávnom summite G20 prebehol však pomerne drastický zvrat. Francúzsky minister financií vyzdvihuje blockchain a možnosti využitia ICO pre začínajúcich podnikateľov.

V nedávnych dňoch prebehol v Buenos Aires summit G20, na ktorom sa na podnet Nemecka a Francúzska prejednávala taktiež budúcnosť kryptomien. Práve tieto dve krajiny boli v minulosti na adresu kryptomien skôr skeptické. Napríklad, keď v liste, adresovanom taktiež argentínskemu ministrovi financií, naliehali, aby ministri G20 podnikli kroky a prijali opatrenia proti rizikám spojeným s rýchlym nárastom kryptomien. Rovnako v liste nabádali, aby sa práve na summite G20 prejednávali možnosti regulácie a dohľadu nad kryptomenami.

Blockchainová revolúcia

O to viac prekvapujúce je terajšie stanovisko francúzskeho ministra financií Bruna Le Maire, jedného zo signatárov spomenutého listu. Ten v interview pre francúzsky denník Numerama pred summitom G20, ktorý sa konal 19. až 20. marca, prehlásil, že chce, aby sa Francúzsko dostalo na špičku v oblasti kryptomien. A to v dobe, keď Francúzsko už drží jednu z vedúcich pozícií vo svete finančných technológií, zameraných predovšetkým na crowdfunding a blockchain. Na to Le Maire odpovedal takto:

“Prečo zostať iba pri tom? Máme v úmysle zostať v popredí i vo svete kryptoaktív.”

Na sociálnu sieť Twitter napísal, že Francúzsko nemá v pláne prepásť “blockchainovú revolúciu“.

Ktovie čo alebo kto stojí za touto drastickou zmenou názorov. Je možné, že k tomu prispelo taktiež prehlásenie guvernéra Bank of England Marka Carneyho, ktorý povedal, že kryptomeny nepredstavujú pre globálnu ekonomiku žiadne riziko. Le Maire je, zdá sa, pozitívne naklonený taktiež trhom s ICO. Navrhol, že by začínajúci podnikatelia a investori mohli využiť ICO ako mechanizmus pre získanie peňazí. V otázke ohľadne legálnych záležitostí poveril bývalého zástupcu guvernéra Bank of France Jean-Pierre Landau, aby vytvoril účinný právny rámec.

“Francúzsko má veľký záujem o to, stať sa prvým veľkým finančným centrom, ktoré navrhne ad hoc legislatívny rámec, umožňujúci spoločnostiam, ktoré obchodujú s ICO, aby ukázali svoje schopnosti svojím potencionálnym investorom,” prehlásil na adresu ICO Le Maire.

A späť k varovaniu

Vo svetle svojho pôvodného, pomerne skeptického postoja taktiež prehlásil, že “blockchainová revolúcia” má potenciál značne narušiť svet bankovníctva a poisťovní. Nabáda však tieto finančné inštitúcie, aby tejto revolúcií iba neprihliadali, ale aby sa v nej stali aktérmi. V náväznosti potom vymenoval radu rizík spojených s kryptomenami. Predovšetkým narážal na nestálosť Bitcoinu a na jeho takmer polovičnú hodnotu oproti decembru minulého roku.

V závere svojho vystúpenia na summite G20 nabádal svojich kolegov, aby prevzali a zdieľali zodpovednosť za bezpečnosť a vývoj inovácií. Dodal, že takýto vývoj nemôže prebiehať v “regulačnom vákuu”.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance