Kryptomeny možno iba regulovať
Kryptomeny možno iba regulovať. Zdroj: Shutterstock.com/Burdun Iliya

O postoji Nemecka k reguláciám sme vás dnes už informovali. Odpoveď zo strany ďalšej európskej veľmoci na seba nenechala dlho čakať. Francúzsko sa rozhodlo zostaviť tím odborníkov, ktorí sa budú zaujímať iba o efektívnu reguláciu kryptomien.

Vyjadrenia francúzskeho ministra

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok oznámil vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať reguláciou kryptomien. Táto skupina bude zodpovedná za predkladanie návrhov ako kryptomeny efektívne regulovať. Ďalšou úlohou tejto pracovnej skupiny bude prevencia voči zneužívaniu kryptomien. Bruno Le Maire vyhlásil:

„Chceme stabilnú ekonomiku. Odmietame akékoľvek špekulácie a finančné obchádzky spojené s Bitcoinom.“

Francúzsky minister sa ďalej vyjadril, že skupina bude pod vedením Jean-Pierre Landau, niekdajším zástupcom riaditeľa Francúzskej Národnej Banky. Jean-Pierre Landau bude zodpovedný za napredovanie tejto skupiny v oblasti regulácií. Jeho úlohou je taktiež znemožniť využívanie kryptomien na daňové úniky, pranie špinavých peňazí alebo na podporu kriminálnych aktivít a terorizmu.

Toto rozhodnutie Bruna Le Maireho prichádza presne mesiac potom, čo sám navrhol, aby sa pri najbližších summitoch G-20 prerokovala téma regulácie Bitcoinu. Ďalej sa vyjadril, že požiada priamo Argentínu (usporiadateľskú krajinu najbližšieho summitu G-20), aby pridala Bitcoin na agendu zasadnutia summitu.

Je tam jasný risk spojený so špekuláciou. Spolu so všetkými členmi G-20 summitu sa musíme zaoberať, ako by sme mohli regulovať Bitcoin.“

Presne tak zneli slová francúzskeho ministra zhruba v polovici decembra.

Či sa podarí regulovať Bitcoin teraz záleží najmä na jednotlivých štátoch. Budú na týchto reguláciách štáty pracovať spolu alebo pôjde každý svojou vlastnou cestou? Ako by sa dalo kryptomeny a Bitcoin ako taký správne kontrolovať? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme zrejme až po najbližšom G-20 summite, ktorý sa uskutoční začiatkom decembra 2018 v argentínskom Buenos Aires.