kráľ_BTC

Existuje mnoho argumentov, prečo si Bitcoin udrží svoju hodnotu a prečo si tiež udrží vedúcu pozíciu medzi kryptomenami. Často sa hovorí o bezpečnosti siete, inokedy zase o vysokej participácii, počte transakcií, alebo o samotnej technológii. Dnes by som si dovolil argument, ktorý je v mojich očiach dôležitý a pravdepodobne dôležitejší ako väčšina ostatných. 

Viac informácií – Pozor! 31 miliónov mincí XRP v pohybe – Chystajú whales veľký výpredaj?

Bitcoin to začal

Bitcoin
nepochybne započal vznik celého technologického odvetvia. Prvá funkčná verzia digitálnych peňazí, ktorá nemá žiadne centrum. Prelomový vynález si čoskoro získal veľkú pozornosť. Čoskoro po ňom prišli prvé fork a kópie. Z tých dnes zostal prakticky len Litecoin a Dogecoin. Ostatné zanikli.

Avšak začali prichádzať noví hráči. Tým najvýznamnejším je Ethereum, ktoré prinieslo vyspelé smart kontrakty a umožnilo masívny rozvoj decentralizovaných aplikácií. Ethereum si na rozdiel od počiatočných forkov BTC drží svoju hodnotu, pretože prinieslo niečo nové a dá sa argumentovať, že sieť ETH je viac decentralizovaná, využívaná a funkčnejšia, než je pôvodný kráľ kryptomien – Bitcoin.

Cena BTC však stále kategoricky prevyšuje cenu ETH. Mnohí by argumentovali tým, že ETH jednoducho nie je také bezpečné, ale pre bežných používateľov bezpečné je a bude pre nich ťažké pochopiť, prečo je bezpečnosť BTC vyššia, alebo prečo je vôbec potrebná, pokiaľ ani ETH nikdy nebolo preukázateľne napadnuté.

Tip redakcie: Oplatí sa kúpiť Ethereum? 5 dôvodov, prečo bude ešte rásť

Dôvera, naratívy a spoločnosť

A tým sa dostávame ku kritickému argumentu pre Bitcoin. Tu je dôvod, prečo minimálne v nasledujúcom bull rune bude Bitcoin ešte stále kráľom. Bitcoin je totiž v spoločnosti známy. Je to podobné ako so zlatom. Zlato nemá takú vysokú hodnotu preto, že by ho bolo nutné využívať napr. v priemysle. Pri zlate panuje konsenzus, že má hodnotu. Ľudia veria, že má hodnotu, pretože ostatní veria, že má hodnotu. Spoločenský konsenzus.

Porovnanie so zlatom je všeobecne nešťastné aj preto, že konsenzus o hodnote zlata sa budoval tisícky rokov. Bitcoin poznáme 11 rokov. Avšak tu platí podobná logika. Práve spoločenský ohlas BTC bude kritický pre udržanie hodnoty a to najmä vtedy, ak sa ukáže, že PoS mince sú dlhodobo nenapadnuteľné.

Bitcoin má obrovské renomé. Každý ho pozná. Každý vie, čo to je. Málokto síce naozaj rozumie tomu, prečo má hodnotu, ale to nevadí. Ako vidieť, tak koronavírus dokáže poblázniť celý svet bez toho, aby bolo jasné, ako je naozaj nebezpečný. A práve to je najväčšia sila Bitcoinu.

Mohlo by vás zaujímať: Bill Gates „predpovedal“ koronavírus – Pandémia by mohla mať za následok 33 miliónov životov!

Ako to funguje?

Jedným z pilierov spoločnosti je replikácia naratívov. Tým sa vytvára akési spojenie medzi jednotlivcami. Takým naratívom môže byť napr. náboženstvo. Všetci si spoločne rozprávame príbehy, ktoré na nás nejako pôsobia a čím dlhšie ich rozprávame, tým hlbšie sa integrujú do spoločnosti.

Bitcoin je na tom podobne. Ľudia si rozprávajú príbeh o peniazoch, ktoré nemajú hranice. O úložisku hodnoty, ktorá nemôže zlyhať. O decentralizácii a o tom, ako Bitcoin zmení svet. A to je pokojne aj možné, zatiaľ sú to však často len príbehy. Decentralizácia pri Bitcoine je na rapídnom poklese a úložisko hodnoty len ťažko môže byť úplne nový druh technológie, ktorý ani neprešiel jedinou krízou.

Tieto príbehy však majú podstatne väčšiu váhu a ich replikácia je na vzostupe s počtom ľudí, ktorí ich rozprávajú. A v poslednej dobe opäť môžeme vidieť vzostup záujmu o BTC v mediálnom svete, ktorý je kľúčom k šíreniu naratívu. Ak v televízii dostatok ľudí hovorí o tom, že Bitcoin má hodnotu, bude ju mať a nemožno to zastaviť, tak skoro prídu ďalší a ďalší, ktorí budú rozprávať podobný príbeh.

Bitcoin je fascinujúca technológia, ktorá má nedozerné možnosti. To ilustrujú novo nastupujúce blockchainy druhej a tretej generácie. Zachová si Bitcoin svoju hodnotu? To nikto nemôže vedieť. Nachádzame sa v bezprecedentnej situácii. Pravdepodobné však je, že zostane minimálne v nasledujúcich rokoch stále kráľom kryptomien.

Čo čítať ďalej?

TOP 3 techniky, ktoré používajú úspešní traderi – Poznáte ich aj vy?

Bitcoin zostane kráľom kryptomien. Dôvod vás ale možno dosť prekvapí.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance