Potrebuje Bitcoin inštitucionálnych investorov?
Potrebuje Bitcoin inštitucionálnych investorov? Zdroj: Shutterstock.com/totojang1977

Trh s kryptomenami sa už dlhodobo stretáva s otázkou, či Bitcoin skutočne potrebuje veľkých inštitucionálnych investorov preto, aby uspel v globálnom meradle. Je to skutočne tak?

Korelácia

Vo všeobecnosti laická verejnosť zastáva názor, že príchodom veľkých hráčov do sveta kryptomien by sa mala logicky cena vyšplhať nahor. Uveďme si príklad, ktorým je investičná spoločnosť Invesco, ktorá do Bitcoinu investovala 5 % svojich aktív vo výške 1,4 bilióna amerických dolárov. Keď sa niečo podobné udeje, človek by si v tom momente povedal, že ak investovala do BTC taká veľká spoločnosť, urobím to aj ja. Ak by to tak urobili všetci, výrazne by sa zvýšil dopyt, čo by pri obmedzenej ponuke vystrelilo cenu BTC do závratných výšok. Možné to, samozrejme, je. Zatiaľ sme však neboli svedkom tohto scenáru.

Bitcoin a inštitucionálni investori
Bitcoin a inštitucionálni investori. Zdroj: Shutterstock.com/Morrowind

Dostávame sa teda k otázke, čo bude s veľkými investormi, ak nenakúpia Bitcoin, resp. čo bude s Bitcoinom, ako ho nenakúpia veľkí investori?

Prečítaj si tiež: Peniaze, ktoré používame, sú podvod, tvrdí dlhoročný burzový expert

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Potrebujú veľkí hráči Bitcoin?

Odpoveď nemusí byť taká jednoznačná, keďže nikto nevie, kam sa cena BTC v budúcnosti dostane. Jedna vec je však istá – veľkí trhoví hráči masívne zarábali aj v dobe, keď tu Bitcoin nebol. Najväčšie investičné spoločnosti majú k dispozícii veľké množstvo produktov, z ktorých profitujú nielen oni, ale aj ich klienti. Bez ohľadu na situáciu či trh, veľkí investori si vždy nájdu cestu, ako zarobiť.

Potrebuje Bitcoin veľkých investorov?

Aj v tomto prípade je to viac-menej jasné. Bitcoin nebol vytvorený pre inštitucionálnych investorov. Skôr naopak, mal a má predstavovať spôsob, ako sa veľkým hráčom a bankám vyhnúť. Predstavuje formu peňazí, ktorá má ľudí oslobodiť od bánk a tretích strán. Základnú myšlienku BTC si môže každý z nás zadefinovať vlastným spôsobom, no nič to nemení na tom, že pôvodná myšlienka je na míle vzdialená od súčasnej reality.

Najväčšia kryptomena predstavuje pre štandardné finančné inštitúcie veľkú hrozbu. Ak by bol BTC prijatý v globálnom meradle, všetky banky, správcovia aktív, maklérske spoločnosti, centrálne banky a veritelia jednoducho skrachujú. Ľudstvo by ich už viac nepotrebovalo. Bitcoin a inštitucionálni investori tak koniec-koncov predstavujú protipóly.

BTC/USD
BTC/USD mesačný TF. Zdroj: TradingView

Realita

Ak by sme to teda mali zhrnúť, veľkí hráči Bitcoin nepotrebujú, pretože dokážu profitovať aj bez neho. Taktiež to platí aj v opačnom prípade. Bitcoin nepotrebuje veľkých hráčov. Dokáže totiž existovať aj bez tretích strán. Táto decentralizovaná kryptomena bude naďalej predstavovať pre určitú skupinu ľudí útočisko pred infláciou či bankami. Aj keď sa navzájom nepotrebujú, nijako si neubližujú. Ak by inštitucionálni investori prijali BTC, ich zisky by boli vyššie a zároveň by z tejto situácie profitovali aj hodleri Bitcoinu, pretože by jeho cena rástla.

Čítaj ďalej: Sektor nehnuteľností vykazuje 5 kritických chýb. Vyriešiť ich môže blockchain

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance