Pomôže blockchain sektoru s nehnuteľnosťami?
Pomôže blockchain sektoru s nehnuteľnosťami? Zdroj: Shutterstock.com/r.classen

Blockchain sa stáva čoraz viac populárnejším v sektore nehnuteľností, ktorý už dlhodobo čelí kritickým problémom. Vyriešiť ich má práve technológia blockchainu.

Blockchain ako revolúcia v odvetví nehnuteľností

Technológia, ktorá sa objavila pri zrode Bitcoinu, môže výrazne pomôcť k zlepšeniu odvetvia nehnuteľností, a to vyriešením 5 hlavných aspektov.

1. Proces vyhľadávania nehnuteľností

Ak má niekto záujem nájsť si nový dom či byt, musí ho začať hľadať. A tu nastávajú prvé problémy. Napríklad v USA podľa prieskumu portálu Statista až 93 % kupujúcich vyhľadáva svoje vysnívané domovy prostredníctvom webových stránok. Ide o klasické realitné trhoviská a platformy, ktoré však vykazujú množstvo problémov. Neaktuálnosť, nepresnosť a neúplnosť informácií, ktoré by kupujúci mal vedieť, sú najväčším problémom. Kupujúci sa častokrát stretne s tým, že nájde konkrétnu nehnuteľnosť na viacerých stránkach a každá mu poskytne iné informácie.

Blockchain môže tento problém zmeniť. Každá nehnuteľnosť, ktorá by sa dostala do blockchainovej databázy, tam môžete byť vložená len jedenkrát. Vzťahuje sa to taktiež aj na údaje, ktoré sa do blockchainu dostanú, pretože sú nemenné a nezvratné.

Technológia blockchainu
Technológia blockchainu. Zdroj: Shutterstock.com/Production Perig

Prečítaj si tiež: Ako rastúce ceny potravín a energií ovplyvňujú ekonomiku

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

2. Provízie a poplatky

Pri predaji a kúpe nehnuteľností sú už prakticky stále prítomní aj makléri a realitní agenti, o ktorých sa zvykne hovoriť, že získavajú veľké provízie. Blockchain má však potenciál, aby tento spôsob vyplácania zmenil. Uvádza to spoločnosť Deloitte, podľa ktorej môžu vďaka virtuálnym prehliadkam, priamej komunikácii či minimálnej administratíve ľudia výrazne ušetriť na províziách maklérov. A to bez akéhokoľvek rizika.

3. Financovanie

Častým problémom pri kúpe nehnuteľností je financovanie. Ľudia, ktorí musia žiadať o hypotéku, čakajú aj mesiace, kým sa dostanú k peniazom od banky. Celý tento proces je extrémne časovo náročný.

Aj tu však prichádza na scénu blockchain, ktorý môže bankám poskytnúť overené jednotné informácie o klientoch. Proces získavania hypoték by tak prešiel digitalizáciou. Inteligentné zmluvy môžu rýchlo a bezpečne vyberať a distribuovať platby príjemcom a zároveň môžu informovať regulačné orgány.

Vybavovanie hypotéky
Vybavovanie hypotéky. Zdroj: Shutterstock.com/CrizzyStudio

4. Rozhodovanie nájomcov a prenajímateľov

Rok 2008 bol pre trh s nehnuteľnosťami zlomovým, pretože prišla veľká hypotekárna kríza. To, čo sa vtedy odohralo, spôsobilo obrovské problémy v transparentnosti štandardných bánk. Aj v tomto prípade môže byť technológia blockchainu veľmi nápomocná. Dokáže totiž skontrolovať všetky údaje a nájsť najlepšie možné riešenie. Profitovať z toho môžu nielen nájomcovia, ale aj prenajímatelia. Mohli by vopred zistiť, či prenajímateľ dodržiava splátky hypotéky, čím by sa odstránil stresový faktor.

5. Správa vlastníckych práv k nehnuteľnostiam

Blockchain môže okrem vyššie spomenutých aspektov výrazne zlepšiť a urýchliť prevody vlastníctva. Ako? Jednoducho tým, že sa úplne eliminuje ľudský faktor. Súčasný byrokratický proces je totiž zdĺhavý a častokrát zlyhá na chybe jednotlivcov, čím sa celý proces naťahuje. Každá nehnuteľnosť by vďaka blockchainu získala svoj digitálny podpis. Bolo by tak omnoho jednoduchšie sledovať vlastníctvo bez zbytočných papierov a administratívnych úkonov.

Čítaj ďalej: Ako sú na tom krajiny z hľadiska zdaňovania kryptomien a ktoré štáty majú najlepšie podmienky?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance