Finančné trhy čaká prepad
Finančné trhy čaká prepad. Zdroj: shutterstock.com/logoboom/Bigc Studio

Legenda menom Michael Burry sa opäť hlási o slovo. Finančné trhy čaká podľa jeho slov veľký šok v podobe masívnych poklesov, v dôsledku čoho bude veľká časť investorov zlikvidovaná. Jeho varovné slová zverejnil kryptomenový portál u.today.

Finančné trhy čaká veľký šok

Podľa slov legendárneho investora, ktorý sa dostal do povedomia aj vďaka filmu Big Short, je zotavenie na trhu naozaj veľmi ďaleko od reality. Michael Burry očakáva, že sa trhy ponoria do veľkých prepadov. Aké má dôvody?

Jeho hlavným argumentom je graf indexu S&P500, ktorý opakuje historické cykly. Burry tvrdí, že sme podobný scenár videli aj počas prasknutia bubliny s názvom „dot-com“, pri ktorej sa trhy viac krát neúspešne pokúšali preraziť klesajúci trend.

S&P 500
Index S&P 500. Zdroj: TradingView

Burryho teóriu podporuje viacero faktov. Naprieč všetkými trhmi môžeme aktuálne sledovať lokálne rezistenčné zóny, ktoré môžu naozaj spustiť lavínu poklesov. Investori začínajú prejavovať výrazné vyčerpanie po dlhodobých poklesoch. V tejto situácii stačí aj malý nákupný tlak retailových investorov a ten môže trhy posunúť smerom nahor. Ide o veľmi nebezpečnú situáciu pripomínajúcu pascu.

Burryho predpoveď je identická s názorom ďalšieho známeho investora a analytika trendov Geralda Celenteho, ktorý očakáva veľký ekonomický kolaps. O jeho pohľade na súčasný stav sme vás informovali aj v našom článku: Globálny kolaps sa blíži, tvrdí americký analytik trendov.

V prípade Burryho nejde o prvé varovanie. Začiatkom roka 2023 sa tento ekonóm vyjadril pre portál Markets Business Insider. Podľa jeho varovania to nezostane len pri recesii a trhy sa ponoria do omnoho vážnejších problémov.

Inflácia dosiahla vrchol, ale nebolo to poslednýkrát. V druhej polovici 2023 budeme pravdepodobne svedkami zlých hospodárskych výsledkov, ako napríklad CPI. USA sa tak ocitnú v recesii,“ uviedol Michael Burry.

Netreba zabúdať, že tento investor sa nezvykne mýliť. Dôkazom je aj jeho predpoveď o prasknutí bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Podobný scenár očakáva aj v prípade kryptomien, pretože ich považuje za „najväčšiu špekulatívnu bublinu všetkých čias“.

Žiaden analytik ani ekonóm nemá vešteckú guľu. Aj z tohto dôvodu treba brať jeho slová s nadhľadom a dbať na opatrnosť. Zaujímavosťou je, že Burry opäť vymazal svoj účet na Twitteri hneď po tom, čo zverejnil tieto varovania. Naposledy to urobil ešte v roku 2021.

Čítaj ďalej: O 9 dní čaká trhy veľký pohyb – FED bude rozhodovať o ďalšom smerovaní ekonomiky