Bitcoin je na polceste k ďalšiemu halvingu

Novinky Bitcoin a halving
Bitcoin a halving. Zdroj: Shutterstock.com/24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Halving je pre Bitcoin dôležitá udalosť, ktorá sa opakuje od prvého uvedenia digitálneho aktíva na trh v roku 2009. Odvtedy došlo celkovo k trom halvingom, pri ktorých sa odmena za vyťažené bloky znížila zakaždým o polovicu. K ďalšiemu halvingu Bitcoinu dôjde v roku 2024, čo znamená, že trh je na polceste k tejto udalosti. Poďme sa pozrieť na to, ako to ovplyvňuje ponuku BTC a následne hodnotu kryptomeny.

Odhad ďalšieho halvingu je stanovený na 4. mája 2024 podľa aktuálneho tempa, akým sa ťaží BTC. V súčasnosti sa vyťažilo niečo málo cez 19 miliónov BTC, čo znamená, že ostávajú len 2 milióny BTC, ktoré ešte treba vyťažiť. Zníženie odmeny na polovicu, ktorá je v súčasnosti 6,25 BTC za blok, pomáha predpovedať mechaniku ponuky digitálneho aktíva.

S každým halvingom klesá denná emisia a zásoba. Očakáva sa, že pri ďalšom halvingu klesne ešte nižšie a odmena za každý blok bude len 3,125 BTC a pri priemere 144 blokov, ktoré sa vyťažia za deň. Denný BTC pridelený baníkom na dennej báze klesne z 900 na 450. To pomáha zabezpečiť, aby sa ponuka bitcoinov v priebehu času zmenšovala.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež – TOP 5 kryptomien s malou kapitalizáciou na investovanie v apríli 2022

Ako to ovplyvní Bitcoin

Halving má na kryptomenu rôzne účinky. Jednou z oblastí, kde sú tieto účinky výraznejšie, je obťažnosť ťažby. Menej BTC, ktoré tvoria odmenu baníkov za každý blok, vedie k silnejšej konkurencii, čo spôsobuje raketový nárast obťažnosti. Podobne sa zvyšuje aj hashrate BTC, keďže baníci potrebujú viac výpočtového výkonu, aby mohli ťažiť bloky.

Zaujímavý fakt v súčasnom stave siete sú nízke poplatky. Aj keď je Bitcoin na polceste k ďalšiemu halvingu, poplatky za transakcie zostali blízko historického minima. Hovorí sa, že je to výsledok efektívnejšieho využívania priestoru blokov, keďže neexistujú dôkazy o tom, že by došlo k poklesu ekonomického využívania siete.

Halving má vplyv aj na cenu Bitcoinu. Teraz, keď sme na polceste k halvingu, digitálne aktívum zaznamenalo niektoré zo svojich najnižších cien. Existujú teda očakávania, že cena bude z dlhodobého hľadiska pod vplyvom halvingu rásť.

Mohlo by ťa zaujímať – Ekonóm predpovedá, že reakcia Fedu na infláciu posunie kryptomeny vyššie

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.