Týždeň v kryptomenách: recesia, rast UST, neistý Bitcoin a Netflix.
Týždeň v kryptomenách: recesia, rast UST, neistý Bitcoin a Netflix. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Wit Olszewski

Binance

Máme tu opäť koniec pracovného týždňa. V dnešnom článku vám prinášame zhrnutie niektorých dôležitých udalostí, ktoré sa odohrali v ekonomickom a kryptomenovom svete.

Pravdepodobnosť recesie stúpa

Hoci reči o veľkej ekonomickej recesii sú častou témou niektorých analytikov a investorov, (napr. Robert Kiyosaki), v kontexte prebiehajúcej pandémie a vojny na Ukrajine sa pravdepodobnosť vypuknutia recesie zväčšuje. Tento týždeň to potvrdil hlavný ekonóm americkej investičnej banky Goldman Sachs, Jan Hatzius. Podľa ekonóma šanca, že vypukne v USA recesia, sa v horizonte dvoch rokov zvyšuje na neuveriteľných 35 %. V prípade recesie v USA je nutné podotknúť, že situácia zasiahne aj európske ekonomiky. Recesie v rokoch 2000 a 2008 predpovedal ďalší známy analytik, John Mauldin. Ten nielen že súhlasí s hrozbou blížiacej sa recesie, ale predpovedá prepad akciového trhu až o 40 %! Ak si myslíte, že je to nereálne, malý dôkaz sa odohral tiež tento týždeň.

Akcie Netflixu v červených číslach

Investori na akciových trhoch zažili tento týždeň situáciu, ktorá skôr pripomína viac kryptomenové trhy než klasické. Akcie streamovacej spoločnosti Netflix sa totiž prepadli o vyše 40 % v rozpätí dvoch dní! Netflix čelí čoraz väčšej kritike pre zdražovanie v zahraničí a odlivu používateľov služby, ktorí sa presúvajú ku konkurencii. Podľa niektorých spoločnosť čakajú v blízkej budúcnosti ďalšie odchody v počte miliónov predplatiteľov. Takýto scenár sa nevyhnutne prejaví aj na cenách akcií, čo z fundamentálneho hľadiska moc nenahráva držiteľom akcií NFLX. Ďalšie prepady sa pravdepodobne črtajú na obzore.

40-percentný prepad akcií Netlfixu.
40-percentný prepad akcií Netlfixu. Zdroj: Tradingview

Čítaj tiež: Goldman Sachs: Pravdepodobnosť recesie je 35 % a renomovaný ekonóm John Mauldin predikuje pokles akcií až o 40 %!

40-percentný prepad akcií Netflixu na sociálnych sieťach rozvíril diskusie o tom, ako veľmi stabilné sú v skutočnosti akcie a či nie sú úmyselne preceňované vo vzťahu ku kryptomenám. Situácia je však zložitejšia. Akcie sú dlhodobo nafúknuté a vzhľadom na celosvetové negatívne fundamenty sa zvyšuje šanca ďalších a väčších poklesov. No v prípade kryptomien ide o poklesy, ktoré za niekoľko dní zmažú aj niekoľkomesačný rast a myslím si, že akcie vzhľadom na dĺžku svojej existencie stále predstavujú relatívne stabilné aktíva, čo sa však, samozrejme, môže zmeniť a meniť už teraz.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Projekt UST od spoločnosti Terra sa stal tretím najväčším stablecoinom

Stablecoin UST, ktorý emituje spoločnosť Terra, tretí najväčší držiteľ BTC na svete, sa stal tretím najväčším stablecoinom vzhľadom na trhovú kapitalizáciu. UST tak predbehol stablecoin BUSD burzy Binance, ktorý je v súčasnosti na štvrtom mieste. Na prvých dvoch miestach sa stále držia centralizované stablecoiny USDT spoločnosti Tether a USDC spoločnosti Circle. Na rozdiel od týchto centralizovaných stablecoinov je UST decentralizovaný stablecoin, ktorý nemožno regulovať. Mintovanie UST je závislé od spálenia tokenu LUNA, ktorý tiež zastrešuje Terra. UST získava na popularite a otázne je, ako sa k jeho „decentralizácii“ postavia regulačné autority, ktorým sa termín „decentralizované“ veľmi nepozdáva.

Neistý Bitcoin: čo nás čaká ďalej?

Bitcoin sa v čase písania článku v dňoch od 18. do 22. apríla obchodoval najnižšie za 38 500 a najvyššie za 42 800. Pri pohľade na graf vidíme, že cenový pokles nakrátko prerazil support na 39 000, no následne sa vyšvihol a dotkol sa takmer 43 000. Bitcoin stále vytvára vyššie low, avšak objemy sú stále minimálne a trhu chýba dynamika. Hoci on-chain dáta potvrdzujú a nasvedčujú, že ponuka BTC klesá a investori nakupujú, možnosť poklesu hlbšie pod 39 000 je stále v hre. Ako uvádzame v našich analýzach, je potrebné rátať s touto možnosťou a nesádzať na jednu kartu.

Graf: BTC/USD. 1D.
Graf: BTC/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Z EÚ prišla tiež negatívna správa o opätovných pokusoch zakázať nielen ťažbu, ale aj obchodovanie s Bitcoinom. Informáciu zverejnila nemecká organizácia pre digitálnu kultúru Netzpolitik. Podľa správy úradníci z EÚ zašli až tak ďaleko, že navrhli, aby sa uplatnil úplný zákaz obchodovania s bitcoinmi a obmedzil sa tak jeho celková spotreba energia. Pokiaľ sa opäť otvorí táto otázka na európskej úrovni, môžeme čakať veľké poklesy.

Čítaj ďalej: 5 dôvodov, prečo je burza Binance najlepšia burza na nákup a obchodovanie kryptomien

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre