bitcoin-half

Tretí Bitcoin halving je bližšie, než kedykoľvek predtým a na trhu s kryptomenami môžeme cítiť poriadne napätie. Veľa fanúšikov očakáva, že halving pomôže Bitcoinu prekonať dlhodobú klesajúcu trendline, ktorá nás obmedzuje od konca roka 2017.

Trh sa však po 50 dňoch rastu otočil a začal zase klesať. Do halvingu ostáva menej než 10000 blokov! To je cca 67 dní, pričom očakávaný dátum halvingu sa odhaduje na 11.5.2020. Pomôže to Bitcoinu dostať sa zase na koňa?

Ako je na tom Bitcoin z pohľadu technickej analýzy? Dopodrobna sme to rozobrali na dnešnom LIVE Tradingu.

(článok pokračuje pod videom)

Hneď na začiatok by sme radi podotkli, že halving samotný nebude mať vplyv na cenu Bitcoinu, až dokým sa neuskutoční. Potom sa miera inflácie zníži na polovicu, čo pomôže.

V súčasnosti sa denne do obehu uvoľní cca 1 800 BTC (súčasná hodnota ~$16,2 mil.). Ide o novo vytvorené Bitcoiny, ktoré získali ťažiari ako odmenu sa udržiavanie siete v chode. Za každý vyťažený blok (cca raz za 10 minút) dostanú 12,5 BTC + všetky poplatky za transakcie, ktoré sa v danom bloku nachádzajú.

Po halvingu sa množstvo novovytvorených BTC zníži na polovicu, teda 6,25 BTC. Mineri tak vyťažia a predajú menej. Cena by teda mala rásť.

Môže vás zaujímať: Halving BTC sa blíži – Čo to však znamená pre obyčajných ľudí a minerov?

Halving v minulosti

V minulosti však Bitcoin rástol aj pred halvingom. Spôsobilo to hlavne očakávanie ľudí, ktorí sa pohybujú vo svete kryptomien a zvýšený záujem médií. Predsa len, halving Bitcoinu sa deje iba raz za štyri roky!

To pred minulými halvingami spôsobilo menší hype, ktorý vyústil v rast samotného coinu. Ale pozor! Trh s kryptomenami je manipulovaný a nachádza sa v ňom veľa špekulantov, ktorí sa riadia pravidlom:

“Buy the rumor, sell the news.”

Vo voľnom preklade – nakupuj, keď sa hovorí o nadchádzajúcej udalosti a predávaj, keď sa reálne deje. Aj to je dôvod, prečo tesne pred a po halvingoch v minulosti cena skôr klesala, ako môžete vidieť na grafe z roku 2016:

1D BTC/USD - Coinbase Pro - 2016 halving
1D BTC/USD – Coinbase Pro – 2016 halving

Čaká nás teda podobný vývoj, ako pred štyrmi rokmi? Možno, no počítať s tým nemôžeme. Trh s kryptomenami je zradný a iba málokedy sa správa podľa očakávaní. Na to pamätajte pri čítaní zvyšku článku.

A teraz sa poďme pozrieť na niekoľko dôvodov, prečo nás to najlepšie pred halvingom ešte len čaká!

Bitcoin je pripravený na ďalší bullrun

O tom, že nás čaká poriadny rast, svedčia napríklad regulované BTC Futures na burze CME. Open interest na tejto burze takmer každý deň dosahuje nové high. O Bitcoin teda majú záujem aj inštitúcie!

Kapitalizácia Bitcoinu sa pomaly ale isto blíži k hodnotám z roku 2017 a je len otázkou času, kedy prekonáme toto ATH. Vďaka coinom, ktoré boli za dva roky vyťažené, Bitcoin nemusí stáť ani 20 000 $, aby sme dosiahli nový rekord v kapitalizácii.

Aj hashrate Bitcoinu neustále rastie. Mineri sa teda halvingu očividne neboja a vedia, že aj po ňom budú ziskoví. Podľa stránky blockchain.com celkový výkon siete nedávno dosiahol neuveriteľných 136 exahashov.

bitcoin hashrate
bitcoin hashrate

O tom, či sa dočkáme podobného hypu, aký sme videli v roku 2017, môžeme iba polemizovať. Predpovedať niečo také je však prakticky nemožné. Faktom je, že ľudiaí, ktorí v roku 2017 nakupovali kryptomeny a prerobili na nich, sa teraz vracajú, aby chytili ďalší veľký bullrun.

A čo vy? Myslíte si, že Bitcoin ešte pred halvingom niečo predvedie?

Boli by ste otvorení psychadelikami asistovanej psychoterapii, ak by u nám bola legálna?

View Results

Loading ... Loading ...

Vyjde nakoniec predikcia, ktorá vychádza z teórie fraktálov?

ŠPEKULUJEM – Bitcoin nám tvorí ďalší fraktál – Do halvingu budeme padať