Striebro by mal zvážiť každý investor
Striebro by mal zvážiť každý investor. Zdroj: shutterstock.com/MIKE MANIATIS/Song_about_summer

Investori majú nespočetné množstvo možností kam investovať svoj kapitál. V dnešnom článku sa pozrieme na dôvody, prečo je výhodné držať časť svojho portfólia v striebre. Po zlate je práve striebro najobľúbenejší vzácny kov medzi obchodníkmi a investormi. Poďme sa spolu pozrieť na to, prečo by ste mali venovať pozornosť tejto komodite.

V prvom rade je striebro v porovnaní so zlatom pomerne lacné a dostupnejšie. Zároveň ho môžeme považovať za reálnu formu peňazí. V prípade, že si kúpite fyzickú formu, nepotrebujete žiadneho sprostredkovateľa a odpadávajú vám mnohé riziká protistrany.

Ďalším dôležitým faktorom je, že celosvetové vládne zásoby sú rekordne nízke, keďže sa z komodity už nerazia mince ako kedysi. Väčšie množstvo majú iba vlády v Indii, USA a Mexiku.

Navyše, tempo rastu ponuky sa rapídne začalo znižovať, keďže pokles ceny spôsobil potrebu znížiť aj náklady na ťažbu. Z tohto dôvodu klesol rozvoj nových baní a do obehu sa dostáva menej striebra. Na druhej strane, dopyt po komodite neustále stúpa. Cena je určená vždy vzťahom ponuky a dopytu a po týchto informáciách je každému jasné, že cena striebra z dlhodobého hľadiska za rovnakých podmienok musí rásť.

V neposlednom rade je nevyhnutné vedieť, že striebro má omnoho väčšie využitie ako zlato. Na šperky sa využíva približne tretina celkovej zásoby. Až 56 % sa používa na priemysel v oblasti batérií, elektroniky, solárnych panelov a podobne. Zvyšných 11 % je určených na investičné účely. O výhodách investovania do cenných kovov sme vás informovali aj v článku Robert Kiyosaki varuje: máte poslednú šancu lacno nakúpiť zlato a striebro.

Prečítaj si tiež: Kryptomeny nestačia na výkonnosť drahých kovov. Budú zlato a striebro v roku 2023 rásť?

Striebro v dlhodobej korekcii

Na grafe nižšie môžeme vidieť spotovú cenu investičného striebra. Podľa údajov z TradingView sa obchoduje v čase písania článku na cenovej úrovni 20,75 doláru. Od začiatku augusta 2020 sa nachádza v dlhodobej korekcii, čo poskytuje investorom príležitosť nakupovať lacnejšie.

Striebro na spotovom trhu
Striebro na spotovom trhu. Zdroj: TradingView

V minulosti sme boli svedkami dvoch masívnych nárastov ceny. Dňa 25. apríla 2011 cena vyskočila na historické maximum 49,83 dolárov, zatiaľ čo 21. januára 1980 trhová cena dosiahla úroveň 48 dolárov. Medzitým zlato útočí na historické maximum, o čom sme vás informovali v článku Graf na dnes: Zlato opäť nepokorilo maximum, cena rapídne poklesla.

Aj keď sa zdá, že komodita sa v dôsledku makroekonomických faktorov bude z korekcie spamätávať o čosi dlhšie, z dlhodobého hľadiska ide o aktívum, ktoré by mal zvážiť každý investor.

Mohlo by ťa zaujímať: Pripravte sa na veľký pohyb – Zlato pôjde na 3 000 dolárov, tvrdí známy investičný manažér