Athena potvrdzuje plán zavedenia 1500 bitcoinmatov v Salvádore

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Americká spoločnosť Athena má v úmysle dodať do novej salvádorskej ekonomiky založenej na kryptomenách 1500 bitcoinových bankomatov, potvrdil zástupca spoločnosti.

Zavádzanie začne v malom rozsahu, vyskúša sa niekoľko desiatok strojov s cieľom vytvoriť obchodný model. Spoločnosť so sídlom v Chicagu plánuje investovať viac ako 1 milión dolárov do inštalácie bankomatov. Pôjde hlavne o regióny, kde obyvatelia dostávajú peniaze zo zahraničia.

Spolu s inštaláciou nových strojov bude tiež najímať zamestnancov a otvorí kanceláriu na vykonávanie operácií v Salvádore.

Athena už v Salvádore experimentuje

Athena v súčasnosti prevádzkuje iba dva bankomaty tohto typu v Salvádore. Jeden je na pláži El Zonte v rámci experimentu s názvom „Bitcoin Beach”. Jeho cieľom je urobiť z mesta jednu z prvých kryptoekonomík na svete a druhý je v El Tuncu, tvrdí CNN.

Riaditeľ Athena pre Latinskú Ameriku Matias Goldenhörn pre agentúru Reuters uviedol, že salvádorský prezident Nayib Bukele im predložil náročnú výzvu zavedenia 1 500 bankomatov. Dodal: “Pôjdeme za tým, ale postupne. Sme súkromná spoločnosť a chceme zabezpečiť, aby náš rozvoj v krajine bol udržateľný.”

Dňa 17. júna zverejnila Athena svoje plány na expanziu v krajine po tom, čo zákonodarcovia prijali zákon, ktorým sa Bitcoiny stanú zákonnými platidlami.

Goldenhörn uviedol, že obchodný model sa pravdepodobne bude líšiť od toho v USA, ktoré podľa Coinatmradar majú v súčasnosti celkovo 19 325 bankomatov.

„Spočiatku prinesieme desiatky strojov a vyskúšame si, aký je obchodný model v Salvádore, ktorý bude pravdepodobne iný ako v Spojených štátoch,”

Plán prijatia Bitcoinu v Salvádore už zažil tlak zo strany Svetovej banky, ktorá odmietla krajine pomôcť pri jej prechode s odvolaním sa na „nedostatky v oblasti životného prostredia a transparentnosti” spojené s digitálnym majetkom.

Salvádor prijme BTC za zákonné platidlo – z výnosu sa nebudú platiť dane

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.