ANALÝZA – Nasdaq a S&P 500 – Týždeň v znamení červenej – Na ako dlho?

0

Máme už skoro dva týždne od poslednej analýzy na indexy Nasdaq a S & P 500. Vzhľadom na to, že technologickému indexu Nasdaq sa pred pár dňami podarilo znova vytvoriť nové historické maximu, tak je určite načase urobiť si update.

V každom prípade, na oboch indexoch sa toho stalo celkom dosť a stále aj platí, že je volatilita značná. Na indexe S & P 500 sa momentálne rysuje bearish štruktúra 123, čo je práve jeden z najznámejších reversal patternov. Ak by sa pattern uplatnil, tak je v takomto prípade target pod 2 600 bodov.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S & P 500 (Futures)

Nasdaq, ANALÝZA –  Nasdaq a S&P 500 – Týždeň v znamení červenej – Na ako dlho?

Začneme najprv trhom futures na S & P 500, kde sa evidentne nepodarilo urobiť vyšší vrchol. To znamená základ patternu 123, keď trh zlyhá práve v tom pokorení predošlého high. Aby sme ale nepredbiehali, tak ten posledný mohutnejší výplach o viac ako 9 % skončil na supporte v leveli 2 976 bodov.

Podľa historického price action išlo o jednu z najsilnejších podpôr, ktoré nám trh ponúkal. Dalo sa teda očakávať, že minimálne k odrazu dôjde. Naozaj sa tu vytvorila bullish svieca hammer a to býci využili ako signál na nákup. Netrvalo teda dlho a kurz začal solídne posilňovať. Proste klasická impulzná reakcia.

Kurz sa dostal až pod S/R hladinu 3 181 bodov, kde došlo k otočke. Kurz následne postupuje v rámci zakresleného kanála a zatiaľ sa býkom aj darí nepustiť cenu pod support v leveli 3 040 bodov. Z grafu takisto vidno, že predajný tlak zatiaľ nepoľavuje a stále je tu snaha support preraziť.

Čo sa týka toho 123 patternu, tak na jeho uplatnenie je potrebné pokoriť low sviecu pri supporte 2 976 bodov (bod 2). Vzhľadom k tomu, že sa nakupujúcim darí brániť aktuálny support, tak sme od toho dosť ďaleko. Avšak, predajný tlak tu ešte neustal.

Indikátory

Aktuálna hodnota RSI je cca 38 bodov a zatiaľ sme sa ešte ani nedotkli hraničných 30 bodov. Celkovo je inak vývoj krivky tohto indikátora z posledných desiatich dní skôr neutrálny. Čo sa týka MACD, tak negatívna zotrvačnosť dosť akcelerovala, ale vďaka aktuálnemu supportu sa to darí brzdiť.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

Nasdaq, ANALÝZA –  Nasdaq a S&P 500 – Týždeň v znamení červenej – Na ako dlho?

Štruktúra trhu s futures na Nasdaq vyzerá sľubne. Ukážkovo sa nám tvorí vyššie low a vyššie high. Máme to aj celé „podopreté“ zakreslenou trendovou priamkou. Síce došlo 15. júna k prerazeniu, ale to iba na okamih. Trendová priamka je teda samozrejme stále validná.

Keby som sa mal vrátiť k tomu prepadu, z toho nakoniec vzišlo tzv. V-shape. Ak sledujete moje analýzy pravidelne, tak viete, že na Nasdaq vyzerá štruktúra trhu z tohto roka práve ako V-shape a toto je akurát v menšom formáte.

Osobne to nevidím na grafe veľmi rád, pretože je to projekcia zbrklej zmeny smeru vývoja. Skrátka, je to dosť emotívna záležitosť. Avšak, index posilnil na historických 10 296 bodov a podľa price action tu nie sú žiadne náznaky, žeby posilňovanie malo skončiť. Tento týždeň je však zatiaľ v znamení červenej a zrejme aj dôjde k atakovaniu trendovej priamky.

Vlastne sú tie dvere dokorán otvorené. Určite by nemalo dôjsť k breakdownu cez trendovku, pretože by to potom určite vyústilo do poriadneho výplachu. Momentálne je to teda na tomto trhu to najdôležitejšie na pozorovanie.

Indikátory

Pri tom historickom maxime sme práve mali hodnoty RSI na hraničných 70 bodoch, takže stále pretrvávajú problémy s prienikom do prekúpenej časti hodnôt indikátora. Naposledy sme sa cez tých 70 bodov prehupli 17. apríla.

Fakticky je to aj dosť čudné, pretože máme pred sebou solídnu uptrendovú štruktúru a čakal by som, že nám to RSI aj potvrdí. No podľa tohto indikátora to tak silno zase nevyzerá a niečo tomu evidentne chýba. Ďalší dôvod, prečo byť veľmi opatrný.

Keď sa pozrieme na krivky MACD, tak z toho je zrejmé, že býci jednoducho víťazia a aktuálne je momentum technicky stále pozitívne.

Záver

Keby som mal oba trhy porovnať, tak na Nasdaq je skoro učebnicový technický uptrend. Z price action sa tomu nedá skoro nič vytknúť. Až teda na ten malý a vcelku čerstvý V-shape. Nemožno ale ignorovať, že podľa relevantného indikátora RSI tomu akosi chýba šťava.

Na S & P 500 sa nám rysuje bearish štruktúra, ktorá – ak sa uplatní – môže vyústiť do prepadu až k supportu na leveli 2 631 bodov. No býci zatiaľ aktuálnu hladinu podpory pekne držia, tak k tomu vôbec nemusí dôjsť. Ale je potrebné určite to sledovať.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Analýza drahých kovov – Striebro sa chystá na prerazenie, zatiaľ čo zlato váha


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre