planB stock-to-flow model 2021
planB stock-to-flow model 2021

Americká megabanka JP Morgan v poslednej dobe relatívne často komentuje Bitcoin a je celkom prekvapujúce, že sa na adresu tejto kryptomeny väčšinou vyjadruje pozitívne. Postrehy ich analytikov sú zaujímavé, no je jasné, že si tým tlačia nejakú vlastnú agendu. Pre Bitcoin by v každom prípade z dlhodobého hľadiska bolo lepšie, ak by ho títo banksteri nechali na pokoji.

Bitcoin nie je digitálne zlato! V skutočnosti ide o cyklický asset

Najnovšie sa pre bloomberg k Bitcoinu vyjadrili analytici John Normand a Federico Manicardi, ktorí nesúhlasia so svojimi kolegami. Konkrétne si nemyslia, že Bitcoin funguje ako hedge voči ostatným trhom a neukradne zlatu jeho marketshare. V skutočnosti ide o cyklický asset. Investori, ktorí používajú Bitcoin na diverzifikáciu portfólia, sa tak zbytočne vystavujú riziku a môžu na to doplatiť.

Analytici z JP Morgan si však zároveň myslia, že Bitcoin môže byť vďaka svojim vlastnostiam vnímaný aj ako bezpečné útočisko v čase krízy a veľkých zmien spoločnosti.

JP Morgan – Bitcoin zdecimuje zlato a podiel vzácnych kovov na finančných trhoch

O Bitcoinových cykloch sme už na tomto webe napísali veľa. Teória je taká, že každé cca štyri roky (po halvingu) cena Bitcoinu začne prudko rásť a všetko to vyvrcholí obrovským parabolickým rastom. S touto teóriou pracuje aj známy S2F model od PlanB, ktorý predikuje hodnotu Bitcoinu na konci tohto roka v rozmedzí 100-400 tisíc dolárov.

Cykly Bitcoinu má na svedomí zmena v inflácii tejto kryptomeny, ktorá sa každé štyri roky znižuje na polovicu. Aktuálne je inflácia BTC nižšia, než inflácia fiat mien a ešte bude klesať.

Medzi ďalšie cyklické assety patria akcie firiem, ktoré majú najväčšie zisky v určitej časti roka. Napr firmy, ktoré pestujú jedlo, ponúkajú dovolenky, letecké a prepravné spoločnosti atp.

Čo je v skutočnosti Bitcoin?

Náš názor je nasledovný. Bitcoin je trieda sama o sebe. Ide o neskrotený živel, ktorý je navyše úplne nový a prakticky nikto nevie, čo od neho čakať. V dnešnom svete už väčšina inštitucionálnych investorov vidí jeho potenciál.

Ale snažiť sa natlačiť Bitcoin do nejakej krabice a označiť ho ako digitálne zlato, cyklický asset alebo niečo iné je proste hlúposť. Bitcoin je Bitcoin a dokým ho podvodníci, ktorí držia v rukách moc, kompletne nezregulujú a nezmanipulujú, bdue si žiť vlastným životom a riadiť sa zákonmi voľného trhu.