Negatívny sentiment, ktorý posledné dni ovláda trh, spustený krachmi troch veľkých bánk, nenechal chladným snáď žiadneho investora. Cez víkend prišli informácie o mimoriadnom tajnom zasadnutí Americkej centrálnej banky (FED), ktoré sa konalo len pred pár hodinami. FED reaguje na krachy jasnou rétorikou a púšťa do obehu lacné peniaze pre klientov skrachovaných bánk. Informáciu priniesol denník Cointelegraph.
Lacné peniaze = kvantitatívne uvoľňovanie
Reakcie autorít na seba nenechali dlho čakať. Takmer všetci sa zhodli na jednej veci, že „Daňoví poplatníci nebudú znášať žiadne straty spojené s riešením krízovej situácie banky Silicon Valley.” Znamená to teda, že všetku zodpovednosť za záchranu prostriedkov zo skrachovaných inštitúcií si berie na plecia Federálny rezervný systém a klienti majú už dnes peniaze likvidné.
@federalreserve announces Bank Term Funding Program (BTFP) to support American businesses and households, assure banks have ability to meet needs of all their depositors: https://t.co/JIMjkooIDV
— Federal Reserve (@federalreserve) March 12, 2023
Okamžite po týchto vyhláseniach začala polemika, ako chce FED zabezpečiť likvidné peniaze pre klientov, ktorých straty sa pohybujú v desiatkach miliárd dolárov. Žiaden rezervný fond nedisponuje tak veľkým objemom prostriedkov. Preto sa objavila predikcia, že kvantitatívne uvoľňovanie je jediný spôsob, ako stabilizovať situáciu. S hypotézou vyšiel známy analytik Tedtalksmakro na jeho Twitteri.
Kvantitatívne uvoľňovanie (QE) je vlastne tlačením nových, ničím nekrytých a stále bezcennejších peňazí, aby sa vyplnili potreby nenásytných finančných inštitúcií. O QE sme bližšie písali aj v článku Peter Schiff – hrozí úplný ekonomický kolaps. FED sa posledných 6 rokov snažil o kvantitatívne zmrazovanie, čo je opak uvoľňovania. Jeho vlastné kroky, neustále zvyšovanie úrokových sadzieb a tlak na ekonomiku, však zrejme tieto snahy zmaria a donútia k opätovnému masívnemu tlačeniu peňazí.
Ako reagujú trhy?
Po značne negatívnych udalostiach minulého týždňa sa dnes na trhoch očakával „poriadny rachot” a masívne pády všetkých akciových indexov aj kryptomien. Nebolo jasné, ako sa môžu trhy vyvinúť a investori boli v napätí. Avšak žiadne hororové scenáre sa neudiali a vyzerá to tak, že prepad, ktorý nastal koncom minulého týždňa bol dokonca vymazaný.
Pokiaľ si kladiete otázku, ako je možné, že trhy rastú, keď skrachovali 3 významné americké banky a zopár ďalších možno tento scenár ešte aj čaká, ako sme informovali, odpoveď je v dvoch písmenách: „QE.” Práve prísun lacných peňazí spôsobil nevídaný optimizmus na trhoch. Najvýraznejšie sa to prejavilo na kryptomenovom trhu. Bitcoin narástol o celých 15 % až na hodnotu 24 055 dolárov, v čase písania článku. Jasne sa vymanil z downtrendu a poskočil na hodnoty, kde sa nachádzal ešte koncom februára.
Zdá sa teda, že scenár s masívnym pádom bitcoinu a s ním celého kryptotrhu, pred ktorým sme varovali, ostane nateraz nenaplnený a že optimizmus, ktorý do investorov vliala informácia o uvoľňovaní lacných peňazí zo strany FED-u, môže dokonca spustiť nanovo bullish náladu a dohnať trh do nových tohtoročných maxím.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Prečítajte si aj: Decentralizované burzy hlásia najväčšie denné objemy obchodov v histórii