Alternatívy k Bitcoinu – Top Ten najperspektívnejších altcoinov (časť 5.)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ako som už na konci minulého článku avizoval, dnešný diel tohto seriálu je zároveň dielom posledným. Ak si chcete niektorých už predstavených kandidátov pripomenúť, tak ich nájdete pod týmito odkazmi: 1.diel (Ethereum a Bitcoin Cash), 2. diel (Tron a Ripple), 3. diel (EOS a Litecoin) a 4. diel (Ethereum Classic a NEO). Dnes si podobným spôsobom zhrnieme ďalšie dve alternatívy: Binance Coin (BNB) a Cardano (ADA).

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Binance Coin (BNB)

Pomerne nová kryptomena, za ktorou stojí jedna z najväčších súčasných obchodných kryptoplatforiem, spoločnosť Binance. Vznikla ako súčasť ich ICO, ktoré bolo použité k získaniu finančných prostriedkov v júli 2017.

BNB coiny možno použiť k obchodovaniu na burze Binance a platiť nimi obchodné poplatky. Pri hradení poplatkov pomocou BNB totiž získate zľavu 50 % z týchto poplatkov, čo znie pomerne lákavo a zaujímavo.

 • Aktuálna cena BNB: 13.93 USD (v dobe písania tohto článku)
 • Aktuálna trhová kapitalizácia: 1.58 miliardy USD
 • Maximálny počet BNB: Konečné množstvo BNB je obmedzené na 194 972 068 mincí.
 • Technológia: BNB patrí medzi ERC-20 tokeny. To znamená, že je vytvorený na Ethereum blockchaine a ostáva na Ethereum sieti. Nie je to však tak dávno, čo spoločnosť Binance oznámila, že plánuje vytvoriť vlastný blockchain – Binance Chain a stať sa tak decentralizovanou zmenárňou.
 • Rýchlosť transakcií: Keďže transakcie bežia v sieti Ethereum, znamená to, že sú obvykle spracované do niekoľkých sekúnd, na rozdiel od desiatich minút v prípade Bitcoinu.
 • Popularita: Vzhľadom k vysokému objemu obchodovania na Binance sa BNB stala veľmi obľúbenou mincou ako u obchodníkov, tak aj u investorov.

Hodnota BNB vzrástla z 0,1 USD na 24 dolárov počas 6 mesiacov od jeho uvedenia. A i naďalej ostáva jedným z najlepších tipov, hlavne kvôli výhodám, ktoré ponúka pri obchodovaní na burze Binance.

graf BNB

Tip redakcie: Čím sa odlišujú centralizované a decentralizované burzy

Cardano (ADA)

Poslednou alternatívou Bitcoinu z nášho zoznamu je Cardano. Aj keď sa jedná o veľmi mladú kryptomenu (vydaná bola len v septembri 2017), ide zároveň aj o jednu z najvyhľadávanejších a najnádejnejších kryptomien. Za jej vznikom stojí Charles Hoskinson, ktorý je tiež jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti Ethereum.

Zatiaľ čo Bitcoin je považovaný za prvú generáciu blockchainu, Ethereum za druhú, Cardano je všeobecne považované za ďalšiu (tretiu) generáciu a to hlavne vďaka svojej modernej technológii. Do rovnakej klasifikácie patrí tiež EOS a NEO.

Odporúčame k prečítaniu: Krátky prehľad jednotlivých „generácií” technológie blockchain

 • Aktuálna cena ADA: 0.21 USD (v dobe písania tohto článku)
 • Aktuálna trhová kapitalizácia: 5.51 miliardy USD
 • Maximálny počet ADA: Celkové množstvo je 31 112 483 745.
 • Technológia: Cardano je treťou generáciou blockchainu a snaží sa riešiť hlavné problémy svojich predchodcov (Bitcoin a Ethereum). Mohol by byť tiež silnou konkurenciou pre Ripple (XRP), lebo sa tiež zameriava na hladšie fungovanie medzinárodných platobných transakcií.
 • Rýchlosť transakcií: V súčasnej dobe možno za sekundu spracovať 257 transakcií, čo je omnoho vyššie číslo než v prípade Bitcoinu, ale už nie tak vysoké ako napríklad pri kryptomene NEO.
 • Popularita: Cardano si získalo obrovskú popularitu hlavne vďaka technologickým zlepšeniam, ktoré sľubuje. Známkou dôvery je i veľmi vysoká trhová kapitalizácia, ktorá bola dosiahnutá počas veľmi krátkeho času. Z tohto pohľadu sa jedná o jednu z najúspešnejších kryptomien.

ADA je najnovšia kryptomena z nášho zoznamu a zatiaľ ešte nezažila tak obrovské rally ako jej predchodcovia. Ako môžete vidieť na grafe, jeho cena vzrástla z 0,2 dolára pri štarte na hodnotu ATH 1,2 dolára v januári roku 2018.

graf Cardano

Mohlo by vás zaujímať: Cardano predbehlo Litecoin -bude jeho rast pokračovať?

Záver:

Sme na konci nášho zoznamu, kde sme sa vám snažili predstaviť desať najperspektívnejších alternatív k Bitcoinu. Bitcoin je síce zatiaľ neohrozeným kráľom kryptomien, ale nemusí to tak byť nastálo a ako sa hovorí, budúcnosť ukáže.

Kto má podľa vás najväčšiu šancu zasadnúť na trón? Je to niekto z týchto desiatich z nášho zoznamu? Alebo sme práve na toho vášho koňa zabudli? Budeme veľmi radi, pokiaľ sa vyjadríte v komentároch.

Naše najnovšie video:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Radek D.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.