Alternatívy k Bitcoinu – Top Ten najperspektívnejších altcoinov (časť 1.)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin vstúpil do podvedomia širokej verejnosti a najviac zaujal davy v roku 2017, kedy vyrástol z menej než 1 000 dolárov na hodnotu takmer 20 000 dolárov. Investícia doňho priniesla obchodníkom nielen obrovské zisky, ale jeho úspech otvoril brány i pre množstvo ďalších kryptomien.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Mnoho z týchto nových kryptomien si v minulosti viedlo extrémne dobre a môžu byť dobrou alternatívou práve k Bitcoinu. Niektoré meny, ako Litecoin a Ethereum, si v roku 2017 pripísali výnos až 12 000 %.

To neznie zle, však?

Mohlo by vás zaujímať: Ako zbohatnúť investovaním do kryptomien?

Pokiaľ ste už do Bitcoinu investovali a zaujímate sa, či náhodou k nemu neexistujú ďalšie zaujímavé alternatívy, ste tu na správnom mieste. V tomto miniseriály vám prinesieme zhrnutie 10 najperspektívnejších konkurentov, vrátane mien Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple a ďalších. Niektorým z týchto digitálnych mien sa už podrobne venujeme v našich článkoch.

Poznámka: V článku často operujú s výrazom “trhová kapitalizácia”. Ide o celkovú hodnotu všetkých mincí. Napríklad trhová kapitalizácia digitálnej meny Bitcoin je počet Bitcoinov v obehu vynásobený cenou jedného Bitcoinu. Pre milovníkov matematiky si neodpustím jednoduchú rovnicu: Total Bitcoins X Bitcoin Price = Bitcoin’s Market Cap

Najskôr sa vrhneme na asi najobľúbenejšiu alternatívu k Bitcoinu, a tou je Ethereum.

Ethereum (ETH)

Ethereum bolo spustené v roku 2015 a pri jeho zrode stál dnes veľmi populárny Vitalik Buterin. Všetky transakcie v blockchaine Etherea musia byť vysporiadané v mene Ether (jednotka kryptomeny).

  • Aktuálna cena Etheru: 568 USD (v čase písania tohoto článku)
  • Aktuálna trhová kapitalizácia56,74 miliardy dolárov
  • Maximálny počet Etheru: Narozdiel od Bitcoinu, ktorého počet je jasne daný a obmedzený, tak počet Etheru nie je limitovaný. Je však obmedzené vydávanie nových Etherov, a to na 18 miliónov ročne. Naviac, vďaka vylepšeniam, ktoré Ethereum využíva, si Vitalik Buterin dovoľuje tvrdiť, že celkové množstvo Etheru nedosiahne 100 000 000.
  • Technológia: Ethereum nie je kryptomena v pravom zmysle slova, je to verejná platforma založená na technológii blockchain. Ethereum ponúka skriptovací programovací jazyk, ktorý umožňuje vývojárom písať svoje vlastné smart kontrakty a decentralizované aplikácie.

Vývojári nemusia pre každú aplikáciu vyvíjať nový blockchain od začiatku, ale jednoducho môžu používať Ethereum ako základňu. A to je jeden z hlavných dôvodov jeho popularity a úspechu. Bol to totiž prvý projekt, ktorý túto jedinečnosť ponúkol.

  • Rýchlost transakcií: Oproti Bitcoinu, kde kompletné potvrdenie transakcie trvá aj 10 či viac minút, Ethereum transakcie sú výrazne rýchlejšie, všetko je hotové v priebehu niekoľkých sekúnd.
  • Popularita: Ethereum sa dá s pokojným svedomím označiť za druhú najobľúbenejšiu kryptomenu hneď po Bitcoine.

Tip redakcie: Najlepší blockchain má podľa čínskeho ministerstva priemyslu Ethereum

Nasledujúci graf ukazuje, ako stúpla hodnota meny Ethereum o zhruba 17 000 % z 9 dolárov v januári 2017 na 1.389 dolárov v januári roku 2018. To je proste veľmi pôsobivý pohľad.

graph Ethereum

Bitcoin Cash (BCH)

Ďalšou skvelou alternatívou, ktorá vznikla forkom (odštiepením od Bitcoinu), je Bitcoin Cash. Je to vlastne také dieťa Bitcoinu. Jak taký fork prebieha, si môžete prečítať v našom článku. K forku, počas ktorého vznikla mena Bitcoin Cash, došlo koncom roku 2016.

  • Aktuálna cena BCH: 983 USD
  • Aktuálna trhová kapitalizácia: 16,87 miliardy USD
  • Maximálny počet BCH: Rovnako ako pri Bitcoine je maximálny možný počet BCH obmedzený na 21 miliónov.
  • Technológia: Bitcoin Cash vznikol za účelom vyriešenia dvoch hlavných technologických problémov Bitcoinu, a tými sú škálovateľnosť a transakčné poplatky (transakčné poplatky pri BCH sú asi 5 – 10 krát lacnejšie a veľkosť bloku je pri BCH taktiež väčšia).
  • Rýchlosť transakcií: Čo sa týka rýchlosti transakcií, tak v porovnaní s Bitcoinom vyhráva jednoznačne práve BCH.
  • Popularita: Príbeh tejto kryptomeny  sa dá označiť za jeden z najpôsobivejších príbehov v kryptosvete. Napriek tomu, že ide o jednu z najmladších mien, ide zároveň v súčasnosti o štvrtú najúspešnejšiu kryptomenu.

Odporúčame článok BitPay rozširuje podporu pre Bitcoin Cash

A  tento graf nám ukazuje, ako vyrástla hodnota BCH z hodnoty 500 dolárov v júli 2017 na približne 4 000 dolárov v decembri toho istého roku. To je nárast zhruba 800 % za menej než šesť mesiacov!

graph BCH

Záver

Súhrn prvých dvoch zaujímavých adeptov je za nami a nabudúce si predstavíme ďalšie dve želiezka v ohni. Budú nimi Tron a Ripple. Ako si povedú a či sa niekomu nakoniec skutočne podarí zosadiť Bitcoin z jeho trónu, zostáva zatiaľ vo hvezdách.

Naše najnovšie video:

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Zdroj: bitdegree.org/

Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre český kryptomagazín napísal Radek D.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.