Cardano predbehlo Litecoin - bude jeho rast naďalej pokračovať?
Cardano predbehlo Litecoin - bude jeho rast naďalej pokračovať? Zdroj: shutterstock.com/AdisakRiwkratok

Cardano včera dosiahlo hodnotu 0,367 dolárov, čím došlo k nárastu o cca 27% za posledný týždeň. ADA okrem iného predbehla konkurenčnú menu Litecoin v oblasti celkovej kapitalizácie meny, a to o 750 miliónov dolárov

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Prečítajte si našu najnovšiu analýzu kryptomeny Cardano.

Čo je to Cardano?

Cardano je “kryptomena tretej generácie.” Je postavená na jazyku Haskell. Tvorí ju viacvrstvový protokol, kde decentralizovaná účtovná kniha (Ledger) slúži pre správu transakcií a riadiaca vrstva má na starosti smart kontrakty. Vrstvy tým pádom zabezpečujú väčšiu flexibilitu a umožňujú platformu upgradovať pre jej rýchlejší vývoj.

Okrem toho využíva namiesto PoW protokol proof-of-stake. Ten okrem iného napríklad eliminuje potrebu energeticky náročných výpočtov, ktoré môžu byť typické pre Proof-of-Work. Zabezpečenie protokolu sa ukázalo byť na rovnakej úrovní, ako napríklad pri Bitcoine.

Viac sa o kryptomene Cardano môžete dozvedieť tu.

Viac o kryptomene Cardano nájdete v tomto článku.

 

Prudký vzostup

Cardano sa dosť dlho držalo na trhu na cenách okolo 0,2 dolára za jednotku. V decembri minulého roka začala jeho cena mierne stúpať, avšak nakoniec rovnako postupne klesla späť na podobné hodnoty. Zhruba za posledný týždeň začala cena opäť stúpať a po miernom poklese došlo k celkovému nárastu o 27%. Za posledných 24 hodín bol nárast 19,47%.

Naopak Litecoin, konkurenta Cardana, postihol mierny pokles, a to o pár desatín percenta. ADA sa oproti Litecoinu môže pochváliť celkovou trhovou hodnotou  až 530 miliónov dolárov.

Tvorcovia Cardana neustále pracujú na zlepšení technológie kryptomeny. Aj to sa dá najskôr považovať za príčinu vzrastu ceny ADA. Jej fanúšikovia, ktorí sa za posledných 24 hodín vyjadrovali na sieti Reddit, tvorca chválou nešetrí. Jeden užívateľ dokonca vyzdvihuje i CEO spoločnosti Bitshares a Steemit, Dana Larimera, a tieto dva projekty označil za jedny z najlepších, ktoré v oblasti kryptomien mohli vzniknúť. Naopak EOS označuje, slušne povedané, za hlúposť, ktorá podlieha centralizácii a chýbajú jej dôležité aspekty, ktoré by kryptomeny mali mať.

Myslím si, že nízky počet kryptobúrz ponúkajúcich Cardano, vývoj kryptomeny spomaľuje. To je však len dočasný problém,“ napísal ďalší užívateľ.

Záver

Vzostup trhových cien altcoinov sa zdá byť čím ďalej tým častejší. V nedávnej dobe došlo k nárastu taktiež napríklad u Ripple (XRP), u ktorého minulý týždeň došlo ku vzrastu až na dvojnásobok, čím bol nárast BTC trochu zahanbený. Samozrejme, Bitcoin má, a najskôr aj navždy bude mať, o niečo vyššiu hodnotu, než väčšina altcoinov. Aj keď niektorí odborníci označujú altcoiny za kryptomeny budúcnosti. A najskôr je i pravda, že u nich často dochádza k častejším inováciám a progresu než u BTC. Ako sa však budú ich hodnoty v budúcnosti vyvíjať, ešte len uvidíme.

 

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance