Panika – ako ovplyvňuje cenu kryptomien a môže za pád BTC?

BITmarkets BITmarkets

Pády cien kryptomien bývajú veľmi horúcou témou. Okrem toho spôsobujú často až globálnu paniku, vďaka čomu ľudia vo veľkom predávajú svoje kryptomeny. Málokto sa však zamyslí nad tým, čo tieto pády vlastne spôsobuje. 

Všetci najskôr poznáme porekadlo, že pýcha predchádza pád. Obdoba tohto porekadla by sa dala použiť aj na trh s kryptomenami a nielen s nimi – teda, rast predchádza pád. Je však vážne taký dôvod k panike, kedykoľvek k onomu pádu dôjde? Samozrejme, mnoho ľudí má v krypte, či akciách, veľa peňazí, o ktoré nechce prísť. Panika je teda prirodzená, ale rovnako prirodzený je aj pád cien. Rovnako tak môže byť panika jedným z faktorov nedávneho pádu ceny BTC. Dôvodov však môže byť viac. Je treba mať na pamäti, že v súčasnosti sa nachádzame v dobe prichádzajúcich regulácií kryptomien a nie je zatiaľ isté, čo dobrého a čo zlého prinesú.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Panika okolo regulácií – dôvod #1 pádu BTC?

Ako sme už spomenuli, jedným z častých prejavov, ktoré pád cien na trhu sprevádzajú je panika. A áno, je prirodzená. Na druhú stranu, čo keď je zbytočná?

Panika však často nastáva ešte pred samotným pádom cien. V súčasnosti panuje totiž veľmi neistá aura okolo chystaných regulácií. Napríklad čínska národná banka, teda Čínska ľudová banka aby sme boli presní, oznámila, že už nebude poskytovať služby pre účty, ktoré sú spojené s kryptoburzami. Avšak iste si spomenieme, že Čína v minulosti už spôsobila mnoho rozruchu. Napríklad keď oznámila, že plánuje v rámci regulácií zakázať krypto úplne. A to už trikrát. Tak jednoduché, pravda. Prečo si komplikovať legislatívu reguláciami a zákonmi, keď to môžeme úplne zakázať. Vláda však zakaždým nakoniec otočila a v tomto roku chystá iba tvrdšie legislatívne opatrenia a regulácie. Je teda panika v tomto prípade nutná?

A nie je to iba Čína. Napríklad Južná Kórea, domov mnohých kryptobúrz, v súčasnosti nahliada do financií niekoľkých bánk, ktoré podozrieva z prania špinavých peňazí. Zvažuje dokonca uzavretie niektorých kryptobúrz. Okrem toho vláda skúma možnosti zdanenia kryptomien.

Mohlo by vás zaujímať: Morgan Stanley: Jasne definované regulácie lákajú kryptoburzy

Negativita a panika v správach

Prehnaná panika sa potom premietne aj do spravodajstva. Či už sa jedná o odborné či mainstreamové portály, zdá sa, že vždy ako náhle sa objaví už len zmienka, že by mohlo dôjsť k pádu cien na trhu s kryptomenami, snaží sa toho chytiť každý. Najskôr preto, aby následne mohol na každom kroku vykrikovať „Ja som to hovoril!”. A z až bezvýznamných informácií vznikajú koľkokrát až apokalyptické správy, úplne vytrhnuté z kontextu. A to len kvôli panike. Vzhľadom k tomu, že žijeme vo svete kde väčšina informácií je takzvane z druhej ruky a tá zasa z tretej a tak ďalej, je treba si každú informáciu overiť z viac zdrojov a až potom podľa získaných informácií postupovať. Pokiaľ však všetci jednajú impulzívne, dochádza k pádom cien.

Strata ako vyhýbanie sa vysokým daniam?

Jedným z pragmatických dôvodov, prečo v súčasnej dobe dochádza k poklesu ceny BTC, môže byť taktiež blížiace sa obdobie priznávania daní. Veľkí investori, ktorí v kryptomenách „točia” ohromné peniaze sa totiž tým, že vykážu stratu, môžu vyhnúť plateniu vyšších čiastok za dane.

Záver: Starí odchádzajú, noví prichádzajú

Ak sa pozrieme o niekoľko riadkov vyššie na spomenuté dôvody, zistíme, že sa jedná iba o prechodné záležitosti. Regulácia sa ustáli a vyjasni, panika sa zníži a napríklad aj novo vznikajúce projekty upokoja situáciu. Avšak niektorí investori sa s rastom ceny BTV už nevrátia. Veľká škoda by však bola, keby ich kvôli strachu zo súčasnej situácie nenahradí Li investori noví. A práve pre tie je potrebné spomenúť, že za množstvo nápadov môžu väčšinou miznúce záležitosti a že pád je prirodzený. Ceny predsa nemôžu stúpať donekonečna.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michal.

Ak chcete vedieť viac zo sveta kryptomien pozrite si naše nové video!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.