Alternatívy k Bitcoinu – Top Ten najperspektívnejších altcoinov (časť 3.)

BITmarkets BITmarkets

Ďalší diel miniseriálu, v ktorom sa vám snažíme predstaviť tie najperspektívnejšie altcoiny, ktoré by možno raz mohli zasadnúť na takzvaný trón, kde doteraz neohrozene kraľuje Bitcoin, je tu. Dnes sa pozrieme na zúbok menám EOS a Litecoin. Minulé diely si môžete pripomenúť tu ( 1. časť a 2. časť ).

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

EOS

Poskytuje všetky potrebné základné funkcie a umožňuje spoločnostiam vytvárať aplikácie bežiace na blockchain platforme

EOS je blockchain technológia, poskytujúca programovaciu platformu podobnú platforme Ethereum. Poskytuje všetky potrebné základné funkcie a umožňuje spoločnostiam vytvárať decentralizované aplikácie a uzatvárať smart kontrakty.

Platforma EOS sa neustále vyvíja a jej ostré uvedenie prišlo v júni 2018. Za EOS stojí Dan Larimer, ktorý je v kryptosvete už dobre známy a stál za vznikom kryptomien Steemit a Bitshare.

 • Aktuálna cena EOS: 14 USD (v dobe písania tohto článku)
 • Aktuálna trhová kapitalizácia: 12,45 miliardy USD
 • Maximálny počet EOS: Konečná ponuka EOS je obmedzená na 900 miliónov
 • Technológia: EOS sa dá najlepšie prirovnať k Ethereu. Zatiaľ čo Bitcoin je “iba” digitálnou menou, EOS je decentralizovaný software s otvoreným zdrojovým kódom. To znamená, že na platforme EOS možno vytvoriť mnoho ďalších aplikácií. Cieľom je uľahčiť vývoj smart kontraktov. Hlavný rozdiel medzi EOS a Ethereum je algoritmus, na ktorom fungujú. Ethereum používa Proof-of-Work, zatiaľ čo EOS vyvinul vlastný systém delegated-Proof-of-Stake (dPoS). Konsenzus dPoS je súčasťou mechanizmu EOS a je jedným z hlavných dôvodov, prečo EOS tvrdí, že ich blockchain bude omnoho škálovateľnejší než Ethereum.
 • Rýchlosť transakcií: Keďže platforma bola oficiálne predstavená len pred pár dňami, môžeme o rýchlosti transakcií EOS zatiaľ len špekulovať. Podľa prehlásenia vývojárov by malo ísť o milióny transakcií za sekundu.
 • Popularita: Ešte pred predstavením tejto platformy si EOS získal veľkú pozornosť a obľubu. Je vnímaný ako technologicky vylepšený pokračovateľ platformy, ktorú spoločnosť Ethereum propagovala. Naviac EOS bol jedným z najúspešnejších ICO projektov v roku 2017, kedy bolo počas neho vyzbieraných viac než 700 miliónov dolárov.

Mohlo by vás zaujímať: [Weiss Ratings] Prezrite si najnovšie hodnotenie kryptomien

Cena EOS vzrástla medzi júnom 2017 a januárom 2018 zo 4 na 18 dolárov. A keď sa pozriete na nasledujúci obrázok, je to stále jedna z mincí, ktorá i v súčasnosti vykazuje pozitívny rast.

graf EOS

Litecoin (LTC)

Bitcoin vs. Litecoin! Ťažko existuje iná kryptomena, ktorá môže byť porovnávaná s Bitcoinom, a nazývaná jeho alternatívou, než je práve Litecoin. Litecoin, ako menu vytvoril v roku 2011 ex-zamestnanec Googlu Charlie Lee. Litecoin je síce postavený na rovnakom blockchaine ako Bitcoin, ale s niektorými vylepšeniami.

Vlastne sa nazýva Light-coinom, pretože transakcie s ním sú 4 x rýchlejšie ako s jeho starším bračekom Bitcoinom.

 • Aktuálna cena Litecoinu: 121,92 USD (v dobe písania tohto článku)
 • Aktuálna trhová kapitalizácia: 6,93 miliardy USD
 • Maximálny počet LTC: Maximálny počet LTC v obehu je stanovený na 84 miliónov, čo je o dosť viac ako bude Bitcoinov.
 • Technológia: Litecoin rovnako ako Bitcoin je iba digitálna mena. Najväčší rozdiel medzi týmito dvomi rivalmi spočíva v rýchlosti spracovania transakcií.
 • Rýchlosť transakcií: Priemerná doba dokončenia transakcie pri Bitcoine je okolo 10 minút, Litecoin to v priemere zvláda asi za 2 a pol minúty.
 • Popularita: Litecoin možno, aj vďaka podobnosti s Bitcoinom, označiť za najbližšieho súpera BTC. To ho robí veľmi populárnym medzi širokou verejnosťou a investormi.

Tip redakcie: Príležitosť k investícii – Litecoin sa chce dostať späť do hry

Litecoin naviac obstál aj v čase a ukázal, čo v ňom je. Je tu s nami už 7 rokov. Jeho cena v priebehu roku 2017 vzrástla z januárových 4 dolárov na decembrových 350 dolárov.

graf litecoin

Záver:

Len pár dní prešlo od ostrého spustenia EOS mainnetu a ako sme písali tu na Kryptomagazíne, neobišlo sa to bez celkom závažných pôrodných bolestí. Každopádne vylepšenie, ktoré by mal priniesť, sú celkom zásadné a preto v našom zozname právom zostáva. A Litecoin? Ten už mnohokrát ukázal svoju silu a hlavne použiteľnosť v bežných platbách. A možno práve jeden z dnes predstavených zástupcov bude tým, kto vystrieda Bitcoin na pozícii jednotky. Budúcnosť ukáže. A v budúcom dieli sa môžete tešiť na NEO a Ethereum Classic (ETC).

Naše najnovšie video:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Radek D.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.