Bitcoin klesá. Zdroj: shutterstock.com/nuttapon averuttaman

Dnešný deň zažili kryptomeny opäť šialený deň. Zatiaľ čo akciové trhy klesli pre správy v USA o voľbách, Bitcoin klesol z hladiny 20 600 až na 17 162, čo je pokles až o 17,13 %. Zároveň najväčšia kryptomena vytvorila nové nižšie minimum, čo je pre trhy nepriaznivá správa. Aké sú príčiny tohto poklesu a čo možno čakať v najbližších dňoch?

FTX, Binance a strach investorov

Príčinu dnešného poklesu možno hľadať v problémoch burzy FTX, druhej najväčšej kryptomenovej burze na svete. Problémov je hneď niekoľko. Dcérska spoločnosť burzy Alameda mala vysoký dlh a veľkú pozíciu v tokene FTT, čo viedlo k rozhodnutiu zo strany burzy Binance predať tokeny FTT. To na trhoch vyvolalo paniku a investori začali vo veľkom predávať FTT. Token stratil za jeden deň 88,30 %. Klesol z ceny 22,14 na súčasných 2,58.

Graf: FTT/USDT. 4H
Graf: FTT/USDT. 4H. Zdroj: Tradingview

Zároveň pre šíriaci sa strach burza FTX zastavila výbery kryptomien z burzy, čo spustilo ešte väčšiu lavínu výpredajov. Investori v panike začali predávať aj bitcoiny, čo využili veľryby (bohatí investori) a strhli cenu Bitcoinu takmer pod 17 000 dolárov. Burza FTX podľa posledných informácii súhlasila s odkúpením spoločnosti burzou Binance, najväčšou burzou na svete. Zatiaľ nezáväznú transakciu potvrdil riaditeľ Binance Changpeng Zhao.

Bitcoin sa v čase písania článku obchoduje na cene 18-tisíc dolárov, no pre trhy je to negatívne znamenie. Vlajková kryptomena totiž na súčasnej hladine nemá historický support a predajcom sa otvárajú nové predajné hladiny, ktoré môžu Bitcoin strhnúť oveľa nižšie. Ceny od 15- do 12-tisíc sú oblasťou, kde budú predajcovia čeliť silnému nákupnému tlaku.

Čítaj ďalej: Aktuálne: druhá najväčšia kryptomenová burza FTX pravdepodobne pozastavila výbery. Posledný bol spracovaný pred niekoľkými hodinami!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance