Ako pasívne zarábať na kryptomenách v roku 2023

Titulky Pasívny prijem z kryptomien
Pasívny prijem z kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Africa Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V súčasnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako získať pasívny príjem a jedným z nich je aj staking kryptomien. Ide o proces, ktorý umožňuje držiteľom kryptomien zarábať veľmi jednoducho a to tým, že uzamknú svoje mince na určitom mieste. Práve v čase bearmarketu, je tento nástroj často využívaný medzi „hodlermi” (dlhodobými investormi). Umožňuje im pasívne zarábať na držanej kryptomene aj v čase, keď jej cena klesá a oni vyčkávajú na opätovné oživenie trhu.

Ako funguje tento pasívny príjem

Staking je spôsob, ktorým vlastníci kryptomien pridajú svoje mince do skupiny, ktorá overuje transakcie v sieti. Táto skupina potom získava odmeny za to, že pomáha udržiavať kryptomenovú sieť bezpečnú a spoľahlivú. To sa deje pomocou kryptografického protokolu Proof of Stake (PoS). PoS protokol je alternatívou k známemu protokolu Proof of Work (PoW), ktorý používa napríklad Bitcoin. V PoW protokole sa transakcie overujú riešením matematických hádaniek, čo je veľmi náročné na výpočtovú techniku. PoS proces overovania transakcií je považovaný za energeticky efektívnejší, pretože nepotrebujete náročné hardvérové vybavenie, ako tomu je v prípade PoW. Navyše, akýkoľvek útočník, ktorý by chcel manipulovať s transakciami v sieti, by musel vlastniť obrovské množstvo kryptomien, čo by bolo veľmi nákladné.

Veľa zaujímavých informácií o stakingu sme Vám priniesli aj v tomto nedávnom článku.

Koľko môžeme na stakingu zarobiť

Čo sa týka ziskovosti stakingu, tá sa líši podľa toho, aká kryptomena sa stakuje, aké sú s tým súvisiace poplatky a aké percento ročných ziskov to prináša. Niekedy môže byť zisk z mincí, ktoré sa stakujú veľmi vysoký, no zároveň daná minca prináša aj väčšie riziko (v čase bearmarketu sa stáva, že veľa projektov neprežije a investori o svoje peniaze prídu.) Inokedy môže byť zisk pomerne nízky, ale minca je viac-menej bezpečná. Takže, základným problémom investora, je nájsť rovnováhu medzi ponúkanou odmenou a rizikom z dlhodobého držania danej mince. V každom prípade, staking je veľmi stabilný nástroj pasívnych príjmov z kryptomien.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Podľa údajov Stakingrewards, vidíte ročnú odmenu, stakovaných kryptomien podľa trhovej kapitalizácie, teda sú to tie najväčšie kryptomeny.

top 5 stakingovych minci

Top 5 stakingových mincí. Zdroj: stakingrewards.com

Tu sú zobrazené kryptomeny, ktoré sú pre mnohých investorov zárukou istoty. Majú veľkú dôveru, čo odzrkadľuje aj ich trhová kapitalizácia.

Pre porovnanie sa teraz pozrieme na mince s najvyššou odmenou za staking.

top 5 stakingovych minci podla ziskovosti

Top 5 stakingových minci podľa ziskovosti. Zdroj: stakingrewards.com

Keď porovnáme obe tabuľky vidíme, že rozdiel v odmene medzi mincami môže byť mnohonásobný, no tu je potrebné zvážiť riziko, ktoré sme schopní znášať.

Čo zvážiť pri výbere vhodnej mince

Chceme investovať do malej mince, ktorá ma trhovú kapitalizáciu sotva v miliónoch dolárov, ale sľubuje potenciálne obrovské zisky? Alebo do overenej bezpečnej kryptomeny, ktorej trhová kapitalizácia sa pohybuje v desiatkach miliárd dolárov, garantuje určitú mieru istoty, no zisk bude oveľa nižší? V tomto sa ukrýva kľúč k úspešnému stakingu. Nájsť vhodnú alternatívu, ktorá spĺňa naše očakávania ohľadom zisku a zároveň aj poskytuje dostatočnú úroveň istoty.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

TOP mince na staking pre rok 2023

Portál Outlookindia vypracoval zoznam najlepších mincí na stakovanie v roku 2023. Rovnaké kryptomeny označil ako potenciálne najziskovejšie aj AnalyticsInside. Patria medzi ne:

  • Metacade (MCADE) – najlepšia stakovacia kryptomena v odvetví blockchainových hier
  • Binance Coin (BNB) – deflačná minca. Písali sme o nej v tomto článku.
  • Ethereum (ETH) – výborná možnosť dlhodobého stakingu. Viac informácií nájdete tu.
  • Polkadot (DOT) – najlepšia minca na podporu interoperability. Podrobnejšie tu.
  • Cosmos (ATOM) – vysoké odmeny, bez podmienky minimálneho množstva mincí
  • Tezos (XTZ) – časté vyplácanie odmien

Kde môžeme získať tento pasívny príjem

Ak chcete začať takto zarábať, potrebujete vaše kryptomeny uložiť na stake-ovacom mieste, ktoré podporuje danú kryptomenu a umožňuje staking. Tieto miesta sa nazývajú pooly, sú to vlastne skupiny držiteľov kryptomien, ktorí sa spoja do jednej veľkej skupiny a získavajú odmeny za overovanie transakcií.

Výhodou stakingu je aj to, že môžete stakovať kryptomeny priamo vo svojej kryptomenovej peňaženke. Takto môžete mať plnú kontrolu nad vašimi kryptomenami, a zároveň získavate pasívny príjem. Druhou jednoduchou a relatívne bezpečnou možnosťou, vhodnou pre začiatočníkov, je stakovanie na burze.

Staking kryptomien je teda jednou z najlepších možností, ako získať pasívny príjem z kryptomien. Je to tiež veľmi stabilná investícia, ktorá vám zabezpečí pravidelný príjem, bez toho aby ste svoje kryptomeny museli predávať. Avšak, predtým než začnete stakovať svoje kryptomeny, uistite sa, že ste si vybrali spoľahlivý pool, a že ste si dôkladne preštudovali všetky riziká a výhody, ktoré s tým súvisia.

Prečítaj si aj: Kryptomena, ktorá môže čoskoro zažiariť

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.