Chcete zarábať na stakingu kryptomien? Tieto chyby vás môžu pripraviť o peniaze

Novinky Ako zarábať na stakingu kryptomien
Ako zarábať na stakingu kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/Niphon Subsri
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Chcete zarábať na stakingu kryptomien, no nedarí sa vám? V tomto článku sa pozrieme na možné chyby, ktoré vás môžu pripraviť o peniaze. Na trhu s kryptomenami existuje veľké množstvo projektov, ktoré častokrát ponúkajú nereálne zárobky zo svojich stakingových programov. Väčšina mincí z nich však masívne klesá a vy tak v skutočnosti vôbec nezarábate. Ako teda rozpoznať dôveryhodné a stabilné kryptomeny, ktoré pracujú na konsenzuálnom modeli Proof-of-stake?

Inflácia

Kryptomeny zatiaľ nenaplnili očakávania, že dokážu byť plnohodnotnou ochranou proti inflácii. Ani Bitcoin nedokázal investorom poskytnúť toto útočisko. Je však pravdou, že nie každá kryptomena musí byť zároveň aj inflačnou. Definícia inflácie znie, že je to miera, akou sa každoročne zvyšuje ponuka kryptomeny. Čiže napríklad, ak má nejaká kryptomena mieru inflácie na úrovni 2 %, za rok bude na trhu k dispozícii o 2 % viac tokenov.

Niektoré projekty tak vlastne ponúkajú ako odmenu za staking novo vyrazené tokeny, čím sa zvýši ponuka v obehu a zároveň sa zníži hodnota mince. Takže hodnota tokenu môže klesnúť na základe dvoch faktorov. Prvým je pokles trhovej kapitalizácie a druhým zvýšenie celkovej ponuky v obehu. Ideálne je, ak sú odmeny za staking vyplácané z transakčných poplatkov a nie z novo vyrazených tokenov. Inflácia predstavuje v sektore kryptomien veľmi dôležitú tému, ktorú netreba podceňovať.

Inflácia kryptomien

Inflácia kryptomien. Zdroj: Shutterstock.com/azrin_aziri

Prečítaj si tiež: Sme svedkami konca éry kryptomien? Tri dôvody, prečo sa kritici kryptomien mýlia (Komentár)

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ročný percentuálny výnos

Ako môžeme odhadnúť skutočný ročný percentuálny výnos kryptomien? Ide v podstate o úrokovú sadzbu, ktorú môžete získať za jeden rok na základe zloženého úročenia. Skutočný percentuálny výnos si však musíme znížiť o mieru inflácie. Na to, aby bol váš staking ziskový, musí byť ročný percentuálny výnos vždy kladný. Skúsme si tento proces vysvetliť na jednoduchom príklade.

Predstavte si, že by bol váš ročný percentuálny výnos 10 % a miera inflácie 2 %. Váš reálny percentuálny výnos tak bude 8 %. Ak by ste sa rozhodli, že chcete do stakingového programu vložiť 100 tokenov, celkovo by ste ich za rok získali 10. Dva z desiatich by boli novo vyrazené tokeny a zvyšných 8 by pochádzalo z transakčných poplatkov. Ak by bola miera inflácie vyššia ako percentuálny výnos, nezarobili by ste nič a celkovo by ste prišli o celú vašu investíciu.

Znovu investujte váš zisk

Aby ste čo najlepšie držali krok s infláciou, je vhodné preinvestovať to, čo ste zarobili. Ak by ste to neurobili, môže sa stať, že sa hodnota vašich zablokovaných tokenov výrazne zníži, a to aj v prípade, ak by boli vaše odmeny vyššie ako miera inflácie. Tokeny, ktoré sa rozhodnete preinvestovať, by mali percentuálne zodpovedať rozdielu ročného výnosu a reálneho výnosu po odpočítaní inflácie. Zisk, ktorý získate, udrží vašu investíciu chránenú proti inflácii.

Preinvestovanie

Preinvestovanie. Zdroj: Shutterstock.com/Waldemarus

Dobrá znalosť projektu

Ak sa rozhodnete, že chcete zarábať na stakingu, aj v tomto prípade sa odporúča urobiť si vlastný prieskum. Hľadajte teda kryptomeny, ktoré fungujú na princípe Proof-of-stake a majú kladný ročný percentuálny výnos pod odpočítaní miery inflácie. Uprednostnite projekty, ktoré sú známe, stabilné a nie príliš volatilné.

Záver

Na záver si môžeme zrekapitulovať základné body, ktoré by ste v prípade stakingu mali poznať. Aj kryptomeny čelia inflácii a tento faktor treba dôkladne poznať. Je lepšie, ak vaše odmeny budú pochádzať z transakčných poplatkov a nie z novo vyrazených tokenov, ktoré znižujú hodnotu. Pri každej kryptomeny si preverte, či je jej hodnota vyššia ako miera inflácie. Zvážte taktiež preinvestovanie vášho zisku, aby ste tak lepšie ochránili svoje prostriedky pred infláciou.