Aké fiat meny držať?
Aké fiat meny držať? Zdroj: shutterstock.com/TippaPatt/Wara1982

Je všeobecne známe, že fiat meny strácajú z dlhodobého hľadiska hodnotu a kúpyschopnosť. Napriek tomu sú preferovanou formou v platobnom styku, keďže dôvera, že si za ne môžeme kúpiť službu alebo tovar, je vysoká. Okrem toho, podľa portálu Fxssi, skoro žiadna fiat mena nie je vysoko volatilná, čo zabezpečuje z krátkodobého hľadiska malé kurzové výkyvy.

Najstabilnejšie fiat meny

Jednou z foriem majetku, ktorým disponuje väčšina ľudí je likvidná hotovosť resp. držba na bankovom účte. Problémom ale je, že skoro každý drží iba jedinú menu a nediverzifikuje. Odporúča sa investovanie do viacerých fiat mien súčasne a zamerať sa na tie najstabilnejšie.

Vo všeobecnosti sú uprednostňované fiat meny, ktoré sú najznámejšie a najviac používané a zároveň reprezentujú istú dávku stability. Hovoríme o nasledujúcich:

  • Americký dolár
  • Európske euro
  • Švajčiarsky frank
  • Japonský jen
  • Britská libra
  • Austrálsky dolár

Samozrejme, existuje ich omnoho viac, no v tomto článku sa zameriavame na tie najpoužívanejšie. Ak sa viac zaujímate o to, čo sú fiat meny, odporúčame vám prečítať si článok Čo sú to fiat peniaze a prečo ich stále používame.

Najznámejšie fiat meny
Najznámejšie fiat meny. Zdroj: Shutterstock.com/Dilok Klaisataporn
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dôvody držby vybraných fiat mien

Americký dolár je dodnes považovaný za svetovú rezervnú menu. Väčšina svetových transakcií na globálnych trhoch je uskutočňovaná práve v amerických dolároch. Zaujímavosťou je fakt, že americký dolár stráca hodnotu 3-krát rýchlejšie ako bitcoin, no napriek tomu mu ľudia dôverujú. Na druhom mieste sa nachádza európske euro, ktoré síce nemá takú dlhú históriu ako americký dolár, no je považované za bezpečnú investíciu.

Ďalšie meny sú predovšetkým odrazom sily danej ekonomiky, v ktorej sú používané. Preto nie je žiadnym prekvapením, že treťou menou je švajčiarsky frank, ktorý reprezentuje silnú trhovú ekonomiku, vysoké HDP a vyspelý bankový systém. Podobne je na tom aj japonský jen, ktorý je populárny vďaka dlhodobo nízkej inflácii v Japonsku. Navyše je úplne nezávislý od kurzu eura a dolára.

Následne tu máme britskú libru, ktorej kurz bol výrazne zmenený po rozhodnutí krajiny vystúpiť z EÚ. Náš zoznam uzatvára austrálsky dolár, ktorý ťaží predovšetkým z nízkej nezamestnanosti v krajine.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Diverzifikácia je cesta

Rôzni špekulanti sa snažia zarobiť peniaze aj na kurzových výkyvoch, no bežným ľudom by úplne malo stačiť dlhodobé držanie viacerých vyššie spomenutých mien súčasne. To znamená, že najlepšou cestou je diverzifikovať riziko. Ak by sa totiž zrútila jedna ekonomika, mali by ste k dispozícii ďalšie fiat meny, ktoré by pokryli straty.

Mohlo by ťa zaujímať: Hrozí koniec americkému doláru? Príde nový svetový systém?