5 vlastností ideálnej kryptomeny

Analýzy 5 vlastností ideálnej kryptomeny
5 vlastností ideálnej kryptomeny. Zdroj: Vit-Mar
BitmarketsKvakomat mobil

Každý začínajúci investor zvažuje, ktorá zo stoviek kryptomien predstavuje výhodnú investíciu pre jeho peniaze. Aké sú však kritéria výberu a aké kvality by mal mať kryptomenový projekt, aby bol hodný vašich peňazí? Pozrime sa spolu na 5 vlastností ideálnej kryptomeny.

1. Rýchlosť transakcií

Ideálna mena by mala byť schopná pokryť veľké množstvo transakcií za sekundu, ak má ambíciu slúžiť ako náhrada fiatových peňazí. Rýchlosť transakcií je dôležitá vlastnosť kryptomeny, pretože ju robí využiteľnou a praktickou pre každodennú potrebu. Bitcoin a Ethereum k dnešnému dňu v tejto oblasti výrazne zaostávajú. Naopak, medzi projekty s najvyššou rýchlosťou transakcií patria: Solana, Polkadot, Cardano či Cosmos.

2. Decentralizácia

Hoci sa kryptomeny spájajú s decentralizáciou, realita je taká, že projekty sa v rôznej miere líšia v tejto oblasti. Pokiaľ sa kryptomena prezentuje ako decentralizovaná, nemala by nastať situácia, že niekoľko peňaženiek vlastí väčšinu mincí. Žiaľ, deje sa to na pravidelnej báze a ohrozuje to celú myšlienku decentralizácie. Príkladom je aj obľúbený konsenzus Proof of stake, na ktorý čoskoro prejde aj druhá najväčšia kryptomena Ethereum. Proof of stake je oveľa ľahšie zneužiteľný a miera centralizácie tu hrozí oveľa viac, ako pri konsenze Proof of work, ktorý je energeticky náročnejší. Preto aj keď má projekt konsenzus Proof of stake, neznamená to automaticky, že je ideálnou investíciou a príkladom decentralizácie.

5 vlastností ideálnej kryptomeny

5 vlastností ideálnej kryptomeny. Urobené cez: Infogramtomeny

3. Tokenomika

Tokenomiku možno charakterizovať ako pravidlá, ktoré sa vzťahujú na distribúciu tokenov kryptomeny a ktoré ovplyvňujú jej hodnotu a dostupnosť. Tu je potrebné spomenúť dva termíny: inflácia a deflácia. Pokiaľ máte kryptomenu, ktorej počet tokenov je obmedzený a časom klesá, hovoríme o deflačnej kryptomene.

Pokiaľ, naopak, je ponuka tokenov obrovská či dokonca neobmedzená, hovoríme o inflačnej kryptomene. Vyhýbajte sa kryptomenám, ktoré majú obrovské množstvo tokenov a vymýšľajú rôzne spôsoby, ako sa ich zbaviť (príkladom je token SHIB). Naopak, pozitívnym príkladom deflačnej kryptomeny je token BNB, pretože burza Binance kvartálne vždy istý počet tokenov spáli. Nástupom ETH 2.0 sa aj kryptomena Ethereum stane deflačným aktívom.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Ďalšia rana pre anonymitu kryptomien zo strany USA!

4. Bezpečnosť

Všetky kryptomeny bojujú s trojitou dilemou, ktorú sa dosiaľ nepodarilo vyriešiť. Ide o dilemu decentralizácie, škálovateľnosti a bezpečnosti. Ako svojho času poznamenal Vitalik Buterin, iba dve z týchto zložiek je možné naraz vyriešiť. Teda buď máme dobre škálovateľný a bezpečný blockchain, no zároveň je menej decentralizovaný. A rovnako to platí aj v ďalších kombináciách. Tento problém dosiaľ nik nevyriešil. Pokiaľ vám záleží na bezpečnosti, ste odkázaní na kryptomenu, ktorá trpí napríklad v oblasti decentralizácie. Ethereum je napríklad dobre decentralizované, no čelí problému so škálovateľnosťou.

Bezpečnosť je však zárukou toho, že vaše peniaze sú dobre chránené a neprídete o ne len tak ľahko nejakým hackom, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Určite odporúčame túto vlastnosť preferovať.

5. Súkromie

Na záver si spomenieme anonymitu a súkromie. Súčasný finančný systém, ak nerátame fyzické papierové peniaze, nie je súkromný. Banky evidujú každú vašu transakciu vrátane miesta, času, sumy, adresáta a dokonca niektoré aj uhlíkovú stopu, ktorú váš nákup zanechal. Hoci kryptomeny vznikli, aby priniesli anonymitu, v súčasnosti sme svedkami razantnej deanonymizácie. Spoločnosti ako Chainanalysis skenujú všetky transakcie naprieč blockchainami a posielajú ich vládam, a to nie je žiadna konšpirácia. Pokiaľ vám záleží na anonymite, máte zúžený výber kryptomien a ich cena nerastie tak, ako v prípade iných kryptomien. Patria sem napríklad kryptomeny ako Monero, Zcash či najnovšie aj Litecoin.

Čítaj ďalej: 3 kryptomeny, ktoré môžu v budúcnosti cenovo explodovať

Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil