Ďalšia rana pre anonymitu kryptomien zo strany USA!

Novinky Tornado Cash zakázali v USA
Tornado Cash zakázali v USA. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávno svetom kryptomien otriasla správa, ktorá má oveľa širší význam, než si komunita fanúšikov týchto aktív uvedomuje. 10. augusta bol v Amsterdame zatknutý 29-ročný zakladateľ decentralizovanej služby Tornado Cash. Zatknutie prišlo ako reakcia na vyšetrovanie tejto služby Americkým ministerstvo financií. Aké sú dôvody?

Tornado Cash predmetom vyšetrovania

Tornado Cash je decentralizovaná služba v sieti Etherea, ktorá umožňuje tzv. mixovanie transakcií, ktoré zabezpečuje anonymitu a nevysledovateľnosť odosielateľov. Služba sa tešila obľube pre jej anonymizáciu transakcií, no zároveň slúžila aj ako nástroj prania špinavých peňazí. Príkladom bol nedávny hack severokórejských hackerov, ktorí použili na maskovanie svojich transakcií práve Tornado Cash.

Americké ministerstvo financií tento týždeň rozhodlo, že americkí občania nesmú používať službu Tornado Cash ani obchodovať token TORN. Podľa ministerstva sa Tornado Cash použil na špinavé operácie vo výške viac ako 7 miliárd dolárov v kryptomenách. Ministerstvo ďalej označilo službu ako „mixér pre kybernetických zločincov.” Hoci je rozhodnutie amerického ministerstva v niečom pochopiteľné, vytvorilo nebezpečný precedens. Prečo?

Reakciou na zákaz služby bolo zatknutie vývojára služby Tornado Cash v Amsterdame. Podľa vyjadrenia Daňovej informačnej a vyšetrovacej služby (FIOD) bol vývojár zatknutý „z účasti na utajovaní finančných tokov z trestnej činnosti a uľahčovaní prania špinavých peňazí prostredníctvom miešania kryptomien cez decentralizovanú službu miešania Etherea Tornado Cash.”

Po zatknutí sa spustila na sociálnych sieťach vlna kritiky zo strany rôznych osobností zo sféry kryptomien, ktoré vidia v celej afére motiváciu vlád kontrolovať a zakazovať všetko, čo nemajú priamo pod kontrolou.

Rana pre anonymitu kryptomien

Môže byť vývojár zatknutý za to, že jeho kód niekto zneužil? Prečo vlády okamžite reagovali zákazom služby a na vývojára bol vydaný okamžite zatykač? Možno zakazovať niečo len preto, že sa to zneužíva? A kam táto logika až môže dospieť? Čo všetko ešte zakážeme len preto, že sa nájde nejaká čierna výnimka?

Tieto aj ďalšie otázky si rečnícky kladú mnohí na Twitteri, ktorí s obavami sledujú, ako vlády zasahujú do súkromia svojich občanov. Stani Kulechov, generálny riaditeľ spoločnosti Aave Protocol sa k celej kauze vyjadril:

Toto zatknutie robí zo všetkých vývojárov nástrojov na ochranu súkromia/šifrovania terč. Najhoršie je, že ľudia denne používajú nástroje na ochranu súkromia online, pretože internet je bez ochrany súkromia alebo šifrovania nebezpečným miestom.”

Podobne sa vyjadril aj Ryan Sean Adams zo spoločnosti Bankless:

Posadili človeka do väzenia, pretože zlí ľudia používali jeho otvorený zdrojový kód. To nemôže obstáť v žiadnej slobodnej spoločnosti.”

Zakladateľ siete Ethereum Vitalik Buterin na Twitteri upozornil, že službu bolo možné použiť na nelegálne účely, ale rovnako aj na prospešné, napríklad ako anonymná podpora niekoho, koho by verejná finančná podpora mohla ohroziť vrátane odosielateľa.

Kontrolovať, kontrolovať a kontrolovať. Pokiaľ si bude západná spoločnosť predstavovať totalitu len v kontexte východných príkladov ako sú Čína a Rusko, nepostrehne, ako sa totalitné prvky čoraz viac budú prejavovať a etablovať v bežnej praxi na západe.

Čítaj ďalej: Kiyosaki: „Digitálne meny centrálnych bánk nie sú ničím iným, iba špionážnym softvérom. Sú ako TikTok”