Centrálne banky po celom svete bojujú s vysokou infláciou a zhoršenou prognózou hospodárskeho rastu krajín. Vzhľadom na makroekonomické problémy a májový rast inflácie viacero európskych národných bánk tento týždeň ohlásilo zvýšenie úrokovej sadzby. Niektoré výškou zvýšenia prekvapili investorov a trhy.
Zvyšovanie sadzieb
Rast spotrebiteľských cien v krajinách dosahuje hodnoty, ktoré zažili štáty naposledy v 70. rokoch minulého storočia. Inflácia sa prejavuje vo všetkých sektoroch a v niektorých štátoch dosahuje už dvojciferné čísla. V Estónsku dosiahla v máji hodnotu až 20 %. Centrálne banky štátov na túto situáciu reagujú rôznym tempom a razantnosťou. Zatiaľ čo FED už pristúpil k druhému zvyšovaniu sadzieb o 75 bázických bodov (predtým 50 bodov), Európska centrálna banka (ECB) doteraz pokračovala v kvantitatívnom uvoľňovaní a len nedávno avizovala zvýšenie sadzieb v júli a v septembri a navrhla plány na obmedzenie nákladov na pôžičky.
V čase, keď FED ohlásil zvýšenie sadzieb, informovalo o zvýšení sadzieb aj niekoľko európskych národných bank. Švajčiarska centrálna banka vo štvrtok prvýkrát po 15 rokoch prekvapivo zvýšila základnú úrokovú sadzbu a avizovala ďalšie zvyšovanie a sprísňovanie menovej politiky v boji proti inflácii. Banka zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu na -0,25 % z úrovne -0,75 %, ktorá bola v platnosti od roku 2015. Tento krok prekvapil mnohých ekonómov, ktorí predikovali zachovanie pôvodných sadzieb.
Razantný krok prišiel aj z Maďarska, kde centrálna banka zvýšila sadzbu až o 50 bázických bodov, teda na 7,5 %. Barnabáš Virag, zástupca guvernéra banky, uviedol, že toto zvýšenie nebolo posledné a banka bude pokračovať v cykle zvyšovania sadzieb „predvídateľnými a rozhodnými” krokmi dovtedy, kým sa nezaeviduje vrchol inflácie a známky oslabenia. V Maďarsku je v súčasnosti inflácia 10,7 %.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny
Inflácia a centrálne banky
Anglická centrálna banka Bank of England od decembra už piatykrát zvýšila náklady na pôžičky a britská referenčná sadzba je teraz najvyššia od januára 2009. Banka zatiaľ nepristúpila k razantnému zvyšovaniu sadzieb, avšak ako upozornila agentúra Reuters, traja z deviatich členov Rady pre stanovenie sadzieb hlasovali za výraznejšie zvýšenie o 50 bázických bodov, čo naznačuje, že „banka bude pod tlakom, aby pokračovala vo zvyšovaní sadzieb, aj keď sa hospodársky rast prudko spomaľuje.” Banka v máji zvýšila sadzbu o 50 bázických bodov, pričom niektorí investori očakávali na trhoch silnejšie zvýšenie.
Kvantitatívne sprísňovanie predstavuje učebnicový nástroj boja proti inflácii, no je jedným z najhorších. Národné banky zvyšujú úroky a brzdia tak hospodársky rast krajiny, keďže dostupnosť úverov sa komplikuje. Maike Currieová, investičná riaditeľka pre osobné investovanie v spoločnosti Fidelity International, o nezávideniahodnej úlohe národných bank povedala: „Centrálni bankári balansujú na tenkom lane, pričom najväčšie obavy panujú z toho, že príliš rýchle zvyšovanie sadzieb by mohlo ekonomiku uvrhnúť do recesie.”
O slabej účinnosti zvyšovania sadzieb Currieová kriticky vyhlásila: „Sprísňovanie menovej politiky je veľmi tupý nástroj na zvládnutie veľmi neistej situácie.” Hrozba recesie je témou, ktorá v poslednej dobe čoraz častejšie rezonuje a varujú pred ňou aj banky. Riaditeľka spoločnosti Citigroup Jane Fraserová predpokladá, že Európa sa vzhľadom na geopolitickú situáciu a menovú politiku ECB dostane do recesie skôr, ako Amerika.
Čítaj ďalej: Globálne indexy po včerajšom ohlásení FED-u pokračujú ďalej v masívnom poklese