Kryptoburza Kraken, ôsma najväčšia burza s kryptomenami na svete podľa objemu transakcií, oznámila, že v súlade s predpismi v Spojenom kráľovstve je vynútená delistovať anonymnú mincu Monero (XMR).
Platforma ukončí všetky obchodné aktivity s XMR, povolí peňaženkám výber svojich zakúpených tokenov a vynúti pozastavenie všetkých existujúcich maržových pozícií. K týmto krokom dôjde už 26. novembra.
Hoci kryptomeny, ktorých myšlienkou je maximálna anonymita a poskytovanie používateľom jedinečnej ochrany svojich osobných údajov, vyvolávajú obavy, že ich možno jednoducho použiť na nezákonné účely.
Mohlo by ťa zaujímať: Významný analytik vydáva varovanie pred meme coinami
Monero je vcelku kontroverzná minca
Pomocou pokročilej kryptografie privátne mince maximálnej anonymity človeka skrývajú dokonca aj verejné adresy peňaženky účastníkov a hodnotu prevodu. Keď sa ich transakcie objavia na blockchaine, stáva sa z nich „duch” a nikto nie je schopný vysledovať identitu jednej či druhej strany.
Monero bolo zo začiatku kontroverzný projekt. Zástancovia tvrdia, že kryptomena poskytuje používateľom väčšie súkromie ako kryptomeny s verejne dostupnými adresami, ako je to napríklad pri Bitcoine.
Kritici však tvrdia, že takáto nevysledovateľnosť mincí robí ich používanie ideálnym pre zločincov. Upozorňujú napríklad na použitie pri obchodovaní s drogami, daňových únikoch alebo praní špinavých peňazí.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
„Anonymné mince” to nebudú mať jednoduché
To, že mince podobné Moneru čelia a budú čeliť kontrolám kryptobúrz po celom svete, je už asi všetkým jasné. Minulý rok spoločnosť Coinbase odmietla zalistovať XMR s odvolaním sa na „obavy z regulácií”.
V januári tohto roku Bittrex delistoval XMR spoločne so ZCash či Dash. Riccardo Spagni, bývalý správca kryptomeny, bol zatknutý v Spojených štátoch na žiadosť juhoafrickej vlády pre údajné trestné činy a podvody v rokoch 2009 až 2011. Bol síce prepustený z väzby, avšak súdne konanie stále prebieha.
Napriek rastúcemu odporu centralizovaných finančných inštitúcií a regulátorov proti takýmto „anonymným minciam”, tie si naopak, získavajú záujem medzi používateľmi kryptomien. Podľa Coingecko, celková trhová kapitalizácia týchto mincí momentálne dosahuje okolo 15 miliárd dolárov!
Čítaj ďalej: Problémový token XRP spoločnosti Ripple: Čo môžeme očakávať a aké sú perspektívy?