[Seriál] Po stopách kritikov kryptomien – Jamie Dimon – časť 3.

Okazio PCBitmarkets

A máme tú ďalšiu časť seriálu o kryptomenových kritikoch. Ak ste si nestihli pozrieť prvé dva články, tak neváhajte kliknúť sem (o Nourielovi Roubinim) a sem (o populárnom investorovi Warrenovi Buffettovi). Dnes sa pozrieme na život ďalšieho kritika, ktorého postoj ku kryptomenám (najmä Bitcoinu) sa postupom času vyvíjal naozaj zaujímavo. Dámy a páni, predstavujeme vám Jamieho Dimona.

Kto vlastne je Jamie Dimon?

Narodený 13. marca 1956, Jamie Dimon patrí v dnešnej dobe k najznámejším a najvplyvnejším bankárom na svete. Dokonca je jedným z mála bankárov, ktorý sa reálne stal miliardárom vďaka svojmu povolaniu (teda, pravdepodobne vďaka tomu). Ako sa mu to ale podarilo?

Veľmi dobrý začiatok bolo štúdium na Tufts University, kde získal titul z psychológie a ekonomiky. Dokonca získal daný titul summa cum laude, teda s najvyšším vyznamenaním. Neskôr pokračoval na Harvarde, kde o dva roky skončil s ďalším titulom. Následne jeho kariéra pokračovala v spoločnosti American Express. Tam však dlho nevydržal a predsa len sa čoskoro rozhodol pokračovať v kariére, na ktorú sa na škole pripravoval.

Kariéra bankára alebo ako zarobiť miliardu

Ako sme spomínali, kariéru začínal v American Expresse spolu s jeho dlhoročným kolegom a neskoršie aj sokom, Sandym Weillom. Spoločne sa neskôr pridali do spoločnosti Control Data. Ako CFO tam Jamie Dimon spoločnosti pomohol k významnému rastu. Neskôr ešte pracovali aj pre banku Citigroup, z ktorej Jamie Dimon odišiel. Neskôr sa však ukázalo, že kvôli veľkým sporom bol vyhodený práve dlhoročným kolegom a spolupracovníkom Sandym Weillom.

A ako sa ukázalo, toto rozhodnutie bolo určite správne. Jamie Dimon totižto začal pracovať pre Bank One (v tom čase 5. najväčšiu banku v Amerike). Tam sa stal CEO, čo mu neskôr zaručilo oveľa lukratívnejšiu ponuku. Tou bola pozícia CEO a prezidenta banky JP Morgan, ktorá odkúpila práve Bank One.

Pod „vládou” Jamieho Dimona sa stala z tejto banky jedna z najväčších bánk na svete (v Amerike je JP Morgan banka, ktorá spravuje najviac aktív a má najväčšiu trhovú kapitalizáciu). To neskutočne finančne pomohlo aj Jamie Dimonovi, ktorého majetok má hodnotu niečo vyše 1,3 miliardy dolárov.

Jamie Dimon a Bitcoin (still better love story than Twilight)

No a asi najzaujímavejšia časť dnešného seriálu je tu. Tým je vzťah Jamieho Dimona ku kryptomenám. A ten je teda poriadne zvláštny (minimálne riadne zamotaný). V roku 2017 sa Jamie Dimon niekoľkokrát poriadne vážne naviezol do Bitcoinu. Nazval ho obrovským podvodom (čo v tom čase pravdepodobne spôsobilo pád ceny). Z pozície bankára je takáto kritika viac ako logická (aj keď nie je pravdivá). Tým sa to celé ale len začalo.

Zhruba v auguste 2018 sa opäť vyjadroval o tom, ako je Bitcoin podvod, pred ktorým už varoval. Rovnako sa „tešil” z pádu ceny, o ktorom mal údajne vopred informovať. Rétoriku však postupne začal meniť, keď už v novembri toho istého roku hovoril, že ho Bitcoin už absolútne nezaujíma. Opatrnejšie vyjadrovanie od tej doby pokračovalo. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že Dimon oľutoval, že nazval Bitcoin podvodom. Dôvod tohto celého je už ale teraz viac ako jasný.

Zhruba v polovici februára tohto roku totižto banka JP Morgan Chase oficiálne oznámila, že plánuje spustiť svoju vlastnú kryptomenu JPMorgan Coin. Práve preto sa pravdepodobne Jamie Dimon začal veľmi opatrne vyjadrovať na adresu kryptomien na čele s Bitcoinom.

Záver

Aj napriek tomu, že postoj Jamieho Dimona teraz môže byť kladný (alebo aspoň nie záporný), tak ešte pred 2 rokmi to bolo úplne inak. Dimon v tom čase nemal pochopenie pre Bitcoin a spolu s ďalšími kritikmi sa do kryptomien pravidelne tvrdo navážali. Pýtate sa s kým ďalším? Tak sledujte náš seriál aj ďalej, keďže už čoskoro vám predstavíme ďalšie zvučné meno, ktoré na kryptomeny nenachádza pozitívne slová.

Čo čítať ďalej?

IOTA má plán kompletnej decentralizácie – Otvára sa cesta k nekonečnému scalingu

Zdroje:
edition.ccn.com
ccn.com
cointelegraph.com
wikipedia.com
forbes.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.